PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin wygrywa przed sądem z RIO spór o obligacje

  • pt    24 lipca 2014 - 11:53
Lublin wygrywa przed sądem z RIO spór o obligacje

WSA w Lublinie wydał korzystny dla miasta wyrok po tym jak gmina Lublin jako pierwsza jst w kraju wyemitowała obligacje przychodowe, a Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała część zapisów uchwały Rady Miasta w tej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok w sprawie ze skargi Rady Miasta Lublin na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, na mocy którego została stwierdzona nieważność części uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie emisji obligacji przychodowych na Basen Olimpijski w Lublinie.

Sąd uwzględnił w całości skargę Rady Miasta Lublin i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze RIO. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie potwierdza, iż całość zapisów uchwały Rady Miasta Lublin z dnia 13 marca 2014 roku w sprawie emisji obligacji przychodowych jest zgodna z prawem.

Lublin jako pierwsza jednostka samorządu terytorialnego w Polsce wyemitowała obligacje przychodowe.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie kwestionowała część zapisów uchwały Rady Miasta Lublin dotyczącej obligacji przychodowych, twierdząc, iż naruszają one istotę obligacji przychodowych poprzez dopuszczenie ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z obligacji także całym majątkiem, jeżeli przychody z przedsięwzięcia będą niewystarczające.

Wyrok jest korzystny dla Gminy Lublin. Może być też wskazówką dla innych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

Dla Gminy Lublin wyrok ten ma istotne znaczenie, gdyż stosowanie zakwestionowanych poprzednio przez RIO zapisów pozwoli uzyskać lepsze warunki w zakresie emisji obligacji i ich zabezpieczenia.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.