PARTNER PORTALU
 • BGK

Lublin: Zaczyna się głosowanie nad budżetem obywatelskim

 • PAP/JL    30 września 2015 - 07:21
Lublin: Zaczyna się głosowanie nad budżetem obywatelskim

15 milionów złotych ma Lublin do wydania w ramach budżetu obywatelskiego 2016 . Fot. Mat. prasowe

1 października zaczyna się w Lublinie głosowanie nad budżetem obywatelskim. Potrwa do 10 października.
Mieszkańcy wybiorą inwestycje ze 155 propozycji. Na ich realizację przeznaczono 15 mln zł.

– Dysponujemy 15 milionami złotych. To więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy mieliśmy 10 milionów – informuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Pieniądze budżetu obywatelskiego podzielone zostały na dwie pule: 7 mln zł posłuży sfinansowaniu dużych projektów, o wartości od 500 tys. zł do 1,5 mln zł, pozostałe 8 mln zł przeznaczone będzie na projekty małe, o wartości do 500 tys. zł.

Każdy mieszkaniec Lublina powyżej 16 lata będzie mógł zagłosować na jeden projekt mały i na jeden duży. Do wyboru będzie miał 101 projektów małych oraz 54 projekty duże.

Głos można będzie oddać przez internet na portalu Obywatelski.lublin.eu, ale także tradycyjnie – wypełniając papierową kartę do głosowania i wrzucając ją do urny. Punktów do głosowania zorganizowano 52 – w biurach obsługi mieszkańców, filiach biblioteki miejskiej, siedzibach rad dzielnic oraz szkołach.

Łącznie mieszkańcy zgłosili w tym roku do budżetu obywatelskiego 209 wniosków. Łączny koszt ich realizacji przekraczał 117 mln zł. Po weryfikacji wniosków, jako możliwe do realizacji zakwalifikowano w sumie 155 i to one będą poddane pod głosowanie.

Wśród dużych projektów mieszkańcy zgłosili m.in. pomysł przekształcenia wąwozu w dzielnicy Czuby w teren aktywnego wypoczynku, budowę kompleksu boisk w dzielnicy Dziesiąta i skateparku w Śródmieściu, utworzenie parku rozrywki rodzinnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Lubelandia”, ale też remonty, budowę i przebudowę różnych ulic.

Małe projekty to remonty chodników, budowa boisk, parkingów, ścieżek rowerowych, samoobsługowych stacji obsługi rowerów, ale też m.in. powołanie dziecięcej Akademii Łyżwiarstwa Figurowego, zorganizowanie zajęć muzycznych dla mieszkańców pod hasłem Lubelski Rock Chór, kompleksowa sterylizacja dzikich psów i kotów, likwidacja dzikich wysypisk śmieci.

Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie są dostępne na portalu i na specjalnej interaktywnej mapie.

Pomysły, które nie zdobędą wystarczającej liczby głosów będą miały jeszcze szansę na realizację w ramach nowego programu Inicjatywy Lokalnej, na który przeznaczono 5 mln zł. Dotyczy on projektów z udziałem własnym mieszkańców, takim jak pieniądze, wkład rzeczowy czy praca wolontariuszy.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie, mieszkańcy złożyli ponad 330 propozycji różnych inwestycji i przedsięwzięć. W głosowaniu wzięło udział około 47 tys. osób. Wybrano 30 projektów do realizacji.

Najwięcej – 6715 – głosów uzyskał projekt dotyczący polepszenia warunków życia zwierząt w lubelskim schronisku, kosztem 1,5 mln zł. 5645 głosów uzyskał projekt „Free wifi in Lublin – bezpłatny miejski internet”, który ma kosztować 340 tys. zł.

Dzięki oszczędnościom wynikłym z przetargów do listy realizacji w ramach budżetu obywatelskiego dopisano jeszcze kilka projektów m.in. wykonanie oświetlenia chodników łączących osiedla w dzielnicy Czechów, urządzenie kompleksu boisk do sportów plażowych na Wrotkowie, budowę boiska z bandami do gry w hokeja na rolkach przy jednej ze szkół.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • prawda wypływa, 2015-10-10 17:29:01

  Głosujcie na trzy zadnia z uwagi iż, wybory samorządowe w Lublinie zostały sfałszowane na rzecz obecnego Prezydenta Żuka z Platformy Obywatelskiej toteż mogą dostawić x na kartach po zakończeniu głosowania, gdzie oddano głos na jedno zadanie. Podobny proceder fałszowania wyników głosowania nad b...udżetem obywatelskim miał miejsce 26września 2015roku w Urzędzie Miasta Chełma w lokalu wyborczym przez Ich komisje!!!  rozwiń
 • prawda jest okrutna!, 2015-10-10 17:25:18

  Głosujcie na trzy zadnia z uwagi iż, wybory samorządowe w Lublinie zostały sfałszowane na rzecz obecnego Prezydenta Żuka z Platformy Obywatelskiej toteż mogą dostawić x na kartach po zakończeniu głosowania, gdzie oddano głos na jedno zadanie. Podobny proceder fałszowania wyników głosowania nad budże...tem obywatelskim miał miejsce 26września 2015roku w Urzędzie Miasta Chełma w lokalu wyborczym przez Ich komisje!!!  rozwiń
 • prawda jest okrutna!, 2015-10-10 17:23:14

  Głosujcie na trzy zadnia z uwagi iż, wybory samorządowe w Lublinie zostały sfałszowane na rzecz obecnego Prezydenta Żuka z Platformy Obywatelskiej toteż mogą dostawić x na kartach po zakończeniu głosowania, gdzie oddano głos na jedno zadanie. Podobny proceder tuszowania wyników głosowania nad budżet...em obywatelskim miał miejsce 26września 2015roku w Urzędzie Miasta Chełma w lokalu wyborczym przez Ich komisje!!!  rozwiń