PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie ma Kontrakt Terytorialny

  • pap    4 listopada 2014 - 18:45

12 mld zł wynosi łączna wartość projektów inwestycyjnych, które znalazły się w przyjętym we wtorek przez rząd Kontrakcie Terytorialnym woj. lubuskiego. Wśród inwestycji jest m.in. dokończenie trasy ekspresowej S3, poprawa żeglowności na Odrze, budowa radioterapii w Gorzowie.
Większa część przedsięwzięć jest na liście podstawowej, a pozostałe są na tzw. liście warunkowej. Ich realizacja jest uzależniona od dostępności funduszy - poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Rząd usunął z kontraktu zapis o budowie bazy lotniczego pogotowia ratunkowego w północnej części regionu. Nie zamyka to jednak całkowicie możliwości realizacji tej inwestycji. Samorząd województwa odwołał się od tej decyzji i nadal trwają negocjacje z Komisją Europejską. Strona rządowa doprecyzowała też zakres inwestycji na linii kolejowej nr 203 Krzyż - Gorzów - Kostrzyn nad Odrą.

Czytaj: 60 projektów w Kontrakcie opolskiego

"W ramach negocjacji Kontraktu Terytorialnego udało nam się wynegocjować więcej, niż zakładaliśmy. Pewne jest dokończenie przebudowy drogi ekspresowej S3, wszystkie inwestycje kolejowe, inwestycje wodne na rzece Odrze, sieci energetyczne i wiele innych. W dokumencie znajdzie się też budowa radioterapii w Gorzowie, na której bardzo nam zależy - powiedziała PAP marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Czytaj: 14 Kontraktów Terytorialnych do zatwierdzenia

Marszałek dodała, że w wyniku negocjacji w Kontrakcie Terytorialnym znajdzie się specjalny zapis dotyczący Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, a inwestycje zaplanowane w tej strategii w zdecydowanej większości są umieszczone w Kontrakcie, co daje im gwarancje finansowania z krajowych programów operacyjnych.

Do największych zadań ujętych w lubuskim kontrakcie terytorialnym, które zaakceptował rząd należą: dokończenie trasy ekspresowej S3, rozbudowa i modernizacja sieci energetycznych, poprawa żeglowności na Odrze - projekt określany mianem Odrzańskiej Drogi Wodnej.

"To kosztowne inwestycje, opiewające na dziesiątki i setki milionów zł. Przykładowo - rozbudowa i modernizacja linii kolejowej Głogów - Zielona Góra - Kostrzyn, czyli tzw. Odrzanki, ma kosztować według karty projektu 610 mln zł" - powiedział PAP Iwanowski.

W dokumencie przyjętym przez rząd znalazły się także wielospecjalistyczne centra usług medycznych, w tym budowa ośrodka radioterapii w Gorzowie Wlkp. jako docelowo Gorzowskiego Centrum Onkologii oraz rozbudowa Zakładu Radioterapii w Zielonej Górze.

Łącznie w ramach lubuskiego Kontraktu Terytorialnego zawarta jest lista ponad 30 najważniejszych dla regionu przedsięwzięć. Duży nacisk położono w nim na rozwój parków naukowo-technologicznych i przemysłowych oraz centrów badawczych lubuskich uczelni publicznych, czy centrum kształcenia zawodowego w Gorzowie.

Wśród inwestycji drogowych, poza dokończeniem S3, jest przebudowa kilku dróg krajowych (nr 12, 18, 22, 24, 27), budowa obwodnicy Kostrzyna nad Odrą z mostem przez Odrę oraz budowa mostów na Odrze w Milsku i Krośnie Odrzańskim. W gronie projektów drogowych jest także budowa infrastruktury na potrzeby planowanego przez PGE kompleksu energetycznego Gubin - Brody.

Kontrakt zakłada także środki na modernizację kilku linii kolejowych poza wspomnianą wyżej "Odrzanką", tj. linii Miłkowice - Żagań, Żagań - Żary - Forst oraz Krzyż - Gorzów.


Marszałek Polak podkreśliła, że lubuska lista inwestycji obejmuje zarówno projekty uzgodnione w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020, jak i projekty w ramach założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej oraz projekty priorytetowe Zarządu Woj. Lubuskiego.

"Źródłem finansowania inwestycji w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej mają być krajowe programy operacyjne, głównie Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, dlatego tak ważny był ten zapis w Kontrakcie" - wyjaśniła marszałek.

Ważnym elementem przedsięwzięć w ramach Kontraktu Terytorialnego jest Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. Jego zapisy były konsultowane z różnymi środowiskami od wiosny ub. roku, co - zdaniem Polak - pozwoliło na przygotowanie dokumentu gwarantującego rozwój regionu w oparciu o szeroki konsensus.

"Mamy strategię, mamy plan, mamy cel i przede wszystkim mamy fundusze. Wiemy jak dalej unowocześniać region lubuski i sprawić, by stał się zieloną krainą nowoczesnych technologii" - podkreśliła Polak.

Kontrakty Terytorialne będą obowiązującymi w najbliższych latach porozumieniami pomiędzy rządem a samorządami regionów, dotyczącymi koordynowania dużych, kluczowych dla województwa inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.