PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie przedstawiło projekt budżetu na 2012

  • PAP    16 listopada 2011 - 19:21
Lubuskie przedstawiło projekt budżetu na 2012

Projekt budżetu województwa lubuskiego na przyszły rok zakłada dochody na poziomie 428,6 mln zł, przy wydatkach określonych na około 440 mln zł. Deficyt wyniesie ponad 11 mln zł - poinformowała rzeczniczka zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat.
Dochody regionu w ramach subwencji i dotacji z budżetu państwa oraz udział w podatku CIT i PIT zaplanowano na ok. 313 mln zł. Dochody majątkowe województwa zostały określone na ok. 114 mln zł.

Wydatki bieżące budżetu zaplanowano na prawie 300 mln zł, w tym ponad 170 mln zł na funkcjonowanie jednostek budżetowych województwa. Z tej puli ponad 92 mln zł pochłoną wynagrodzenia pracowników administracji i naliczane od nich składki. Pozostałe pieniądze pokryją realizację zadań nałożonych na samorząd wojewódzki.

Łącznie w projekcie budżetu na inwestycje zapisano prawie 140 mln zł. Największe mają dotyczyć poprawy infrastruktury transportowej, m.in. zakupu za 40 mln zł nowych szynobusów, inwestycji drogowych czy dalszej modernizacji lotniska w Babimoście.

Na utrzymanie połączeń kolejowych przez Przewozy Regionalne władze regionu planują wydać 39 mln zł (kwota nie jest ostateczna, trwają negocjacje), a połączenia lotniczego z Babimostu do Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) - ok. 8 mln zł.

Projekt budżetu ustala deficyt województwa w wysokości 11,4 mln zł. Zostanie on pokryty kredytem długoterminowym w kwocie blisko 5,7 mln zł, zaciągniętym w banku na rynku krajowym; drugie tyle ma pochodzić ze spłat pożyczek udzielonych przez województwo szpitalom.

- Ze wskaźników wynika, że będzie to dość ryzykowny budżet - zwłaszcza, że nie posiadamy już dużej zdolności kredytowej. Biorąc pod uwagę wieloletnią prognozę finansową, musimy bardzo uważać i planować budżet pod wskaźniki, które będą obowiązywały od 2014 roku - powiedziała marszałek województwa Elżbieta Polak (zabierz głos/oceń marszałka).

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, projekt budżetu został już przekazany do sejmiku i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

W przyszłym roku region będzie korzystał z dużej puli środków z UE. Z krajowej Rezerwy wykonania województwo lubuskie otrzyma 240 mln zł. Ogłoszonych zostanie kilkanaście konkursów.

81 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego ma iść przede wszystkim dla osób pozostających bez pracy, ale także na wsparcie przedsiębiorczości oraz aktywizację zawodową.

Województwo lubuskie jako pierwsze podpisało umowy z Programu Operacyjnego RYBY na kwotę 104 mln zł. Według władz regionu, rok 2012 będzie ostrym wejściem tego programu na rynek regionu. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozstrzygnięty zostanie konkurs "Odbudowa i Rozwój Wsi" na kwotę 35 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.