PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Sejmik przyjął budżet na 2017 rok - rekordowe 303 mln zł na inwestycje

  • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 17:33
Lubuskie: Sejmik przyjął budżet na 2017 rok - rekordowe 303 mln zł na inwestycje
Stać nas na taki budżet, to budżet wydatków inwestycyjnych - mówi marszałek Elżbieta Polak. (fot. wikipedia.org)

• W 2017 r. województwo lubuskie przeznaczy na inwestycje 303 mln zł.
• To rekordowa kwota w historii regionu.
• 19 grudnia Sejmik przyjął budżet województwa na przyszły rok.
W głosowaniu nad uchwałą budżetową wzięło udział 29 z 30 radnych Sejmiku Woj. Lubuskiego - poinformował rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski. Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych, 9 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Budżet zakłada 580 mln zł dochodów przy wydatkach na poziomie 617 mln zł - poinformowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak - co daje deficyt na poziomie 37 mln zł

"W przyszłym roku będzie bardzo duże zaangażowanie środków unijnych. Mamy duży wzrost wydatków w stosunku do dochodów, a co za tym idzie - mamy deficyt. Ale nie boimy się tego deficytu, bo jest on inwestycyjny. Będzie on pokryty z kredytu i wolnych środków. Bardzo oszczędzamy i będziemy w stanie to spiąć. Stać nas na taki budżet, to budżet wydatków inwestycyjnych. Udziały w PIT od 2010 stale rosną, podobnie udziały w podatku CIT, co się wiąże z rozwojem gospodarczym w naszym regionie" - powiedziała marszałek.

Większość pieniędzy zapisanych na inwestycje i zakupy inwestycyjne trafi na tzw. wkład własny do unijnych projektów, ale nie tylko. Na przykład budowę i modernizację dróg region w 99 proc. będzie finansował ze środków unijnych i te środki zostały wprowadzone do budżetu. Z tego powodu wzrost wydatków majątkowych w porównaniu do poprzedniego roku będzie wyższy 219 proc. Wydatki inwestycyjne to 44,39 proc. wydatków majątkowych województwa.

Czytaj też: Śląskie przyjęło budżet. Pieniądze na drogi, kolej, stadion

Do najważniejszych inwestycji należą: ochrona przed powodzią miasta Słubice, budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga - 60,3 mln zł, ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie - 25,2 mln zł, odbudowa i modernizacja prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Odry w gminie Czerwieńsk - 20 mln zł.

Nakłady na inwestycje i zakupy inwestycyjne na drogach wojewódzkich wyniosą 97 mln zł. Chodzi m.in. o: budowę obwodnicy Drezdenka - 9 mln zł, przebudowę drogi wojewódzkiej nr 296 na odcinku Kożuchów - Żagań w m. Stypułów - 6,3 mln zł, budowę nowego mostu wraz z korektą niebezpiecznego łuku, drogę wojewódzką nr 276 Krosno Odrzańskie - Świebodzin - Przetocznica - 6,2 mln zł.

Na zadania w ochronie zdrowia zapisano w budżecie 18 mln zł, na kulturę i sport 35 mln zł. Dużą pozycją po stronie wydatków są melioracje wodne - 152 mln zł. Realizacja zadań samorządu związanych z transportem i łącznością ma kosztować w przyszłym roku 203 mln zł, natomiast wydatki w dziale administracja publiczna wyniosą 91 mln zł.

Na wkłady własne do projektów z udziałem pieniędzy unijnych przeznaczono w budżecie 38 mln zł, z tego: na wydatki bieżące 18 mln zł, a wydatki majątkowe - 20 mln zł. W projekcie budżetu na 2017 rok na wydatki majątkowe na inwestycje i zakupy inwestycyjne zaplanowano 303 mln zł.

W przyszłym roku największymi pieniędzmi będzie dysponował Departament Infrastruktury i Komunikacji - 211 mln zł, następnie Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi - 163 mln zł oraz Departament Infrastruktury Społecznej - 69 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.