PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie z absolutorium. Bez deficytu budżetowego

  • bad    23 czerwca 2014 - 16:21
Lubuskie z absolutorium. Bez deficytu budżetowego

W Dworze Kolesin rozpoczęła się XLIX sesja sejmiku województwa lubuskiego. Radni województwa, na wniosek komisji rewizyjnej, udzielili zarządowi województwa absolutorium w związku z wykonaniem budżetu za 2013 r. 20 radnych głosowało za, czterech było przeciw i czterech wstrzymało się.
Udzielenie absolutorium zarządowi województwa to jedna z najważniejszych decyzji o charakterze finansowym, jakie podejmuje sejmik - organ uchwałodawczy samorządu regionu. Oznacza ona, że radni sejmiku pozytywnie oceniają wykonanie dochodów i wydatków budżetowych przez samorząd województwa. Pozytywne opinie o wykonaniu budżetu woj. lubuskiego za 2013 r. wyraziły wszystkie komisje sejmikowe, łącznie z komisją rewizyjną.

Województwo lubuskie - w przeciwieństwie do wielu innych - nie ma deficytu budżetowego. W 2013 r. udało się wygenerować nadwyżkę finansową w kwocie 20,9 mln zł. Udało się to m.in. dzięki temu, że nie trzeba było uruchamiać zaplanowanych wydatków związanych z restrukturyzacją szpitala w Gorzowie Wlkp. (głównie na spłatę zobowiązań przekształconej placówki). Wystarczyła do tego dotacja, którą zarządowi województwa udało się pozyskać z Ministerstwa Zdrowia.

Wykonanie budżetu województwa za 2013 r. przedstawia się następująco: dochody - 599.281.659 zł, wydatki - 578.337.337 zł, nadwyżka budżetowa - 20.944.282 zł.

W tych kwotach mieszczą się zarówno środki budżetu województwa jak i środki Unii Europejskiej. W kwocie 578 mln zł wydatków budżetowych 444 mln zł to budżet województwa, a 134 mln zł to środki Unii Europejskiej. Wykonanie wydatków budżetowych wyniosło 88,22 proc. ogółem.

W budżecie została zachowana równowaga dochodów i wydatków bieżących w rozumieniu art. 242 ustawy o finansach publicznych - czytamy w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. - Łączna kwota długu woj. lubuskiego na koniec 2013 r. stanowi 31,9 proc. wykonanych dochodów ogółem i nie przekracza wskaźnika ustawowego".

- Budżet został zrealizowany w sposób racjonalny, wzięliśmy pod uwagę nadchodzącą nową perspektywę środków unijnych i wiele innych czynników - podsumowała marszałek Elżbieta Polak, przedstawiając radnym województwa wydatki zrealizowane przez poszczególne departamenty urzędu marszałkowskiego. - Plany, jakie sobie założyliśmy zostały zrealizowane z nadwyżką.

Marszałek przedstawiła też analizę wpływów z tytułu udziałów z podatków PIT i CIT do budżetu województwa. W 2013 r. wpływy z CIT wzrosły o 10,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, natomiast wpływy z PIT wzrosły o ok. 3 proc. Nie jest to jednorazowy wzrost, gdyż sukcesywny wzrost wpływu z podatków do budżetu obserwowany jest od 2010 r.

- Widać, że region się rozwija - podkreśliła marszałek.

Innego zdania była radna PiS Elżbieta Płonka, która w imieniu swojego klubu stwierdziła, że PiS nie może poprzeć tego budżetu. Skrytykowała też nazbyt - jaj zdaniem - optymistyczne podejście do danych i wskaźników społeczno-gospodarczych dotyczących województwa.

Z kolei Edward Fedko w imieniu radnych SLD zwrócił uwagę m.in. na przekształcenie szpitala gorzowskiego w spółkę.

- Mimo chaosu, jaki towarzyszył tej procedurze, efekt końcowy uznajemy za pozytywny - stwierdził.

Klub SLD negatywnie ocenił m.in. wykorzystanie funduszy na ochronę przeciwpowodziową.

Szef klubu radnych PSL Czesław Fiedorowicz podkreślił, że po raz pierwszy udaje się wygospodarować tak dużą nadwyżkę budżetową.

- To świadczy o racjonalności wydatków budżetowych - stwierdził.

Radny Leszek Turczyniak reprezentujący klub radnych PO zauważył, że realizacja budżetu 2013 r. przypadła na trudny okres kryzysu oraz na czas przejściowy między starą (2007-2013) a nową (2014-2020) perspektywą finansową Unii Europejskiej.

- Zarząd bardzo dobrze sobie z tym poradził - stwierdził.

W sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego woj. lubuskiego 22 radnych głosowało za, przeciw było 2, wstrzymało się 4. W sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Województwa za było 20 radnych, przeciw - 4, wstrzymało się - 4.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: