PARTNER PORTALU
  • BGK

Ludowcy proponują by samorządy mogły bardziej się zadłużać

  • pap    21 sierpnia 2014 - 15:05
Ludowcy proponują by samorządy mogły bardziej się zadłużać

Klub PSL proponuje, by samorządy mogły się zadłużać bardziej niż obecnie. Ludowcy złożyli w Sejmie odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
"Proponujemy (...) to, by samorządy mogły spokojniej patrzeć w przyszłość i planować przedsięwzięcia związane z nową perspektywą budżetową Unii Europejskiej na lata 2014-20" - powiedział w czwartek poseł Piotr Zgorzelski (PSL), szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego. "To bardzo ważny, oczekiwany przez samorządy projekt" - dodał.

Ludowcy proponują zmianę m.in. art. 243 ustawy o finansach publicznych, który uzależnia możliwość uchwalenia budżetu samorządów od odpowiednich relacji między zadłużeniem samorządu a nadwyżką finansową.

Czytaj: Samorządy czeka prawdziwa gimnastyka, by osiągnąć nowy wskaźnik zadłużenia

"Przepis ten bardziej chroni bezpieczeństwo samorządowych finansów niż pozwala rozwijać się samorządom. Już w 2012 r. Biuro Analiz Sejmowych sygnalizowało, że przepis ten należy zmienić, ponieważ samorządy bardziej stają się administratorami swoich wspólnot, a coraz mniej kreują rzeczywistość" - uzasadniał Zgorzelski.

Czytaj: 55 jst ma problem z limitem zadłużenia

Ludowcy proponują, by tak zmienić wynikający z odpowiedniego, zapisanego w ustawie wzoru przelicznik, by samorządy mogły się bardziej zadłużać. Z dzisiejszych przepisów wynika, że samorządy - jak przekonuje PSL w uzasadnieniu do projektu - na obsługę długów wydają średnio mniej niż 15 procent dochodów ogółem (limity uzależnione są za każdym razem od sytuacji finansowej danej jednostki samorządowej).

Tymczasem powinny mieć prawo wydawać na to większy procent dochodów - uważają ludowcy.

Zgorzelski powiedział PAP, że ze zmienionych przepisów najbardziej skorzystałyby finansowo powiaty i miasta na prawach powiatu, a w dalszej kolejności gminy. Według posła PSL, jeśli projekt wejdzie w życie, samorządy będą mogły zadłużać się średnio np. od 3 do 5 punktów procentowych więcej.

Podczas konferencji europoseł Krzysztof Hetman, szef sztabu wyborczego PSL w wyborach samorządowych, poinformował, że ludowcy wystawią swoje własne listy w wyborach do wszystkich szczebli samorządu. Konwencja programowa PSL przed wyborami samorządowymi ma odbyć się 6 września.

Hetman zaznaczył, że obecni na konferencji rzecznik PSL Krzysztof Kosiński i poseł Piotr Zgorzelski będą kandydować na stanowiska prezydentów odpowiednio Ciechanowa i Płocka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Alka, 2014-08-23 11:56:34

    Zwiększenie limitów na spłatę zadłużenia spowoduje zmniejszenie ilości środków na realizację zadań bieżących gminy, których już teraz brakuje w większości gmin. A za zaciągnięte zobowiązania będą budowane inwestycje - nieograniczone kilometry kanalizacji, parki wodne, świetlice, amfiteatry i inne ,,...pomniki wójta" generujące koszty utrzymania ich, czyli jeszcze bardziej obniżające ilość środków na zadania bieżące. W efekcie zamykane będą koleje szkoły, bo to jedyna licząca się droga oszczędzania na wydatkach bieżących. Nie tędy droga, panowie :-(( Rząd przerzucił na samorządy absorpcję środków unijnych w nowej perspektywie i razem z nią przerzucił wzrost zadłużenia i bankructwo samorządów. Niektórzy obserwatorzy są zdania, że to przemyślane działanie, zapobiegające bankructwu na poziomie państwa. Niewiele jest samorządów, które będą mogły sobie pozwolić na zwiększenie spłat zobowiązań bez uszczerbku dla zadań bieżących, a tworzenie takiej furtki będzie pokusą dla nieświadomych i lekkomyślnych. Co zostawimy następnym pokoleniom ?  rozwiń