PARTNER PORTALU
  • BGK

Luki w przepisach o najmie pomieszczeń

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 sierpnia 2010 - 07:47
Luki w przepisach o najmie pomieszczeń

Gminy będą musiały dostarczać eksmitowanym pomieszczenie tymczasowe. Mają je przydzielać najwyżej na rok.
To na razie projekt, który powstał w Senacie. Dotyczy on zmian do ustawy o ochronie praw lokatorów. Wpłynął już do Sejmu. Proponuje się, by gminy, czy tego chcą, czy nie, miały obowiązek wskazywania pomieszczenia tymczasowego eksmitowanemu. Umowa najmu takiego pomieszczenia będzie zawierana na czas oznaczony, maksymalnie na 12 miesięcy  – informuje „Rzeczpospolita”.

Senatorowie proponują także, by najemcy byli objęci ustawową ochroną tak jak inni lokatorzy.

Projekt realizuje postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2008 r. Trybunał zwrócił w nim uwagę parlamentowi, że obowiązujące przepisy określające zasady dostarczania pomieszczeń tymczasowych są niejasne. Podstawowy jego zarzut dotyczy zasad najmu tych pomieszczeń. Obecnie przepisy milczą na ten temat.

Ustawa zawiera również długą listę osób, którym sąd musi przyznać w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego. Są na niej m.in.: rodziny z małoletnimi dziećmi, bezrobotni, obłożnie chorzy, ciężarne, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni oraz eksmitowani spełniający przesłanki określone w uchwałach rad gmin (chodzi m.in. o osoby, które znalazły się w niedostatku). Na tego typu lokale czeka się latami – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wojtek, 2010-08-04 17:12:56

    Projekt pisany na kolanie, uwzględniający tylko część uwag TK. Brak w nim finansów, czyli kto zapłaci za zwłokę w dostarczeniu pomieszczenia tymczasowego. A TK o tym mówiło. Widocznie posłowie nie doczytali i znów proponują knota.