PARTNER PORTALU
  • BGK

Lustracja: dylemat radnych

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    30 maja 2011 - 09:57
Lustracja: dylemat radnych

Kiedy stwierdzić, że mandat samorządowca uznanego za kłamcę lustracyjnego wygasł: po wyroku sądu II instancji czy po kasacji?
W jednej z nadmorskich gmin trwa spór między wojewodą a radą gminy. Dotyczy on mandatu wójta, którego oświadczenie lustracyjne sądy I i II instancji uznały za nieprawdziwe – donosi „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Sąd wygasił mandat wójta

Wojewoda wezwał więc radę do podjęcia uchwały stwierdzającej, że mandat wójta wygasł. Ta odmawia, argumentując, że postępowanie w sprawie ciągle trwa, bo wójt wniósł kasację do Sądu Najwyższego.

Czytaj też:  Mandat burmistrza wygaszony

Czytaj też: Niełatwo odebrać radnemu mandat

Najrosądniejsze - jak podaje "Rz" - byłoby stwierdzenie wygaśnięcia mandatu wójta uznanego za kłamcę lustracyjnego do czasu rozpoznania kasacji. Zwłaszcza że termin, w którym SN powinien to uczynić, nie jest długi – wynosi trzy miesiące od daty wniesienia kasacji.

Gdyby jednak rada pospieszyła się wójt może taką uchwałę zaskarżyć do sądu administracyjnego. W takiej sytuacji wygaśnięcie jego mandatu nastąpi z dniem uprawomocnienia wyroku oddalającego skargę – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.