PARTNER PORTALU
 • BGK

MAC: likwidacja Funduszu Kościelnego nie kosztem samorządów

 • PAP    22 sierpnia 2013 - 20:12
MAC: likwidacja Funduszu Kościelnego nie kosztem samorządów

Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością odpisu pół procenta podatku na rzecz wybranego kościoła nie oznacza oszczędności budżetu państwa przeprowadzonych kosztem budżetów samorządów - przekonuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
MAC skomentował wtorkowe wypowiedzi prezesa Związku Miast Polskich, prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, który zarzucił rządowi, że to samorządy mają sfinansować likwidację Funduszu. Według niego samorządy stracą na tym rozwiązaniu rocznie ponad 100 mln zł. Dlatego postulował, by skarb państwa wyrównał te straty poprzez podwyższenie udziału w podatku PIT.

Czytaj też:Samorządy stracą ponad 100 mln zł przez likwidację Funduszu Kościelnego

W odpowiedzi resort poinformował w czwartek, że: "Projektowana ustawa nie nakłada na jednostki samorządu terytorialnego nowych zadań publicznych, które wymagałyby dodatkowego finansowania. (...) Z podobnym mechanizmem mamy do czynienia w przypadku możliwości przekazania jednego proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, który powoduje ubytek zarówno po stronie budżetu państwa jak i jednostek samorządu terytorialnego". "Także i w tym przypadku prawo nie przewiduje rekompensaty ubytku dla finansów samorządowych" - przypomniało ministerstwo.

Ministerstwo wskazało, że prace nad ustawą trwają już od kilku miesięcy, a MAC systematycznie prezentuje ich efekty i jest otwarty na propozycje oraz uwagi. Uważa też, że projektowanych przepisów nie należy postrzegać w kategoriach dążenia rządu czy ministra Michała Boniego do poszukiwania oszczędności budżetowych kosztem samorządu. "Nie można projektowanej ustawy postrzegać wyłącznie w kategoriach finansowych czy ekonomicznego bilansu zysków i strat" - podkreślił w komentarzu Robert Gawłowski z MAC.

"Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczynając prace nad projektem założeń projektu ustawy nie kierowało się i nadal się nie kieruje takimi motywami. Postrzeganie projektu ustawy przez taki pryzmat nie ma żadnych podstaw" - dodał.

W ocenie MAC wejście w życie ustawy, przyczyni się do zwiększenia udziału obywateli w decydowaniu o celach wydatkowania środków publicznych, bo jej celem jest wprowadzenie możliwości dokonywania przez podatników odpisu na rzecz jednego kościoła lub związku wyznaniowego. Ma to doprowadzić do usamodzielnienia się kościołów i związków wyznaniowych w płaceniu składek na ubezpieczenie - emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

MAC przypomniał, że podane w uzasadnieniu projektu kwoty to jedynie symulacja - "możliwie najdokładniejsza" - prognozy skutków finansowych wejścia w życie ustawy. Faktyczne sumy będą uzależnione od liczby obywateli, którzy zdecydują się na przekazanie odpisu i liczby księży, na których odprowadzane mają być składki. Projekt zakłada też przeprowadzenie oceny funkcjonowania nowego rozwiązania - podkreślił resort.

Gawłowski zwrócił uwagę, że MAC pracuje nad ustawą o poprawie warunków i organizacji zadań publicznych, która może przynieść administracji samorządowej ok. jeden miliard zł oszczędności rocznie. "Bardzo nam zależy, aby weszła ona w życie już od nowego roku" - zaznaczył.

We wtorek prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny zarzucił rządowi, że to samorządy mają sfinansować likwidację Funduszu. Według niego samorządy stracą rocznie ponad 100 mln zł, bo o tyle będą niższe ich wpływy z udziału w podatku dochodowym PIT. Dlatego samorządy chcą, by skarb państwa wyrównał im te straty poprzez podwyższenie udziału w podatku PIT.×
KOMENTARZE (4)

 • ziuta, 2013-08-26 19:40:39

  Jeżeli kościół twierdzi, że ponad 90% Polaków to katolicy, to dlaczego tak zapiera się i przednimi i zadnimi łapami przed próbami oderwania ryja od koryta Funduszu Kościelnego? Niech te ponad 90% katolików sami fundują wypasionym księżom i ich zwierzchnikom te książęce nieomalże warunki bytowania, a... ci niech się wtedy wtrącają we wszystko, co do nich nie należy. Ale niestety katolików jest chyba 1/3 z tego, o czym kościół trąbi, więc fur, pałaców i komór nie są w stanie urzędnikom kościelnym zapewnić.No to w takim przypadku niech się kościół w końcu przestanie wchrzaniać we wszystkie dziedziny życia.  rozwiń
 • patriotka, 2013-08-23 17:23:59

  kościół potrafi zadbac o własne interesy jak rzadko kto...dlaczego w zmianach ustrojowych główny ciężar ponosza prosci katolicy a kler rosnie w siłe
 • krzyciel, 2013-08-23 09:35:21

  Nie ważne, kto straci - ważne, żeby nie stracił kościół.