PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC podsumowało swoją działalność

  • AT    21 grudnia 2012 - 20:19
MAC podsumowało swoją działalność

To było dla nas wyjątkowe - bo pierwsze - 12 miesięcy. MAC powstał nieco ponad rok temu. Staramy się robić jak najwięcej, by państwo jak najlepiej służyło swoim obywatelom - to jest też nasz cel na rok 2013. Tymczasem prezentujemy poniżej wybrane projekty, które zrealizowaliśmy.
Wolność w internecie - Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne

Ten rok zaczął się dla MAC od debaty w Polsce sprawie ACTA, skończył znaczącą rolą Polski na światowej konferencji telekomunikacyjnej w Dubaju. Rozpoczęta w styczniu 2012 debata o wolności w internecie doprowadziła do tego, że Polska nie przyjęła ACTA, a polscy europarlamentarzyści odegrali istotną rolę w tym, że umowy ACTA nie ratyfikował także Parlament Europejski. Dziś już wiadomo, że traktat nie zostanie przyjęty w Europie.

Czytaj też:  Podzielone zdania ws. przepisów ITR

Polska też, jako pierwszy kraj, ogłosiła powszechne publiczne konsultacje zmian w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR), udostępniając obywatelom tekst przygotowywanych poprawek (wcześniej nie były one publicznie dostępne). Na konferencję w Dubaju poświęconą ITR nasza delegacja pojechała wyposażona w mandat wypracowany w tych konsultacjach. To między innymi dzięki temu Polska odegrała na konferencji istotną i aktywną rolę, od początku jasno i otwarcie przedstawiała swoje stanowisko.

Jak podkreśla szef polskiej delegacji Michał Boni, dzięki tej pracy ITR nie zawierają niebezpiecznych zapisów, które były do nich zgłaszane. Nie jest to jednak dokument nie budzących zastrzeżeń, dlatego nie podpisaliśmy go. Tekst traktatu też będzie poddany konsultacjom z polską opinią publiczną: chodzi o to, by wspólnie sprawdzić, czy tekst nie zawiera innych drażliwych kwestii (choć ITR nie podpisaliśmy, zagwarantowaliśmy sobie prawo zgłaszania kolejnych zastrzeżeń, a mają one moc prawną). Ważne jest też, by dobrze przedyskutować nasze stanowisko, bo debata na temat wolności w internecie będzie się dalej toczyć na innych forach.

Walka z e-wykluczeniem: Latarnicy Polski Cyfrowej

- Z internetu korzysta już ponad 90 proc. Polaków poniżej 30. roku życia. Internet staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem w pracy, nauce i rozrywce - to trend nie do zatrzymania. Naszym zadaniem jest ułatwienie wejścia w ten świat obywatelom, którzy nie są "cyfrowymi tubylcami". Robią to Latarnicy Polski Cyfrowej. Przeszkoleni w umiejętnościach trenerskich rozpoczęli w tym roku zajęcia z grupami pokolenia 50+. Dzięki nim pierwszy krok w cyfrowym świecie zrobiło kilka tysięcy osób. Ale to dopiero początek - informuje MAC.

Czytaj też:  Latarnicy zapalą cyfrowy kaganek na wsi

Aktywność Latarników Polski Cyfrowej (stan na 20 grudnia 2012 r.)

- 1143 zajęcia, - 6790 uczestników 50+, - 1585 godzin zajęć.

Latarnikami są wolontariusze przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego. W swoich lokalnych środowiskach uczą innych obsługi komputera i internetu. To ogromne, oddolne przedsięwzięcie, które ma na celu edukację cyfrową Polaków 50+. Organizują je wspólnie MAC i stowarzyszenie "Miasta w Internecie" w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.