PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC pomoże w sytuacjach kryzysowych

  • AT    12 września 2012 - 19:58
MAC pomoże w sytuacjach kryzysowych

- 8 września zaczęła funkcjonować zmiana ustawy o działach. Zgodnie z nią ponoszę już pełną odpowiedzialność za działania przeciwpowodziowe, pomoc poszkodowanym w klęskach żywiołowych, za zbiórki publiczne oraz za usługi audiowizualne na żądanie (VOD) – powiedział minister Michał Boni.
- Dziś chciałbym podsumować to, z co zdarzyło się w lecie w związku z ulewami i trąbami powietrznymi, to, jakie zadania wynikają dla MAC z budżetu na 2013 r. oraz  jak chcemy zmienić zbiórki publiczne – powiedział minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni na konferencji 12 września.

Po burzach, gradobiciach i trąbach powietrznych

Pomocy udzielaliśmy jak najszybciej. Są miejsca, gdzie zasiłki były wypłacane już w 24 godziny po przejściu kataklizmu. Chcemy, by było to normą w całym kraju – podkreślił Boni.

Czytaj też: Zbiórki publiczne do konsultacji

W sumie na pomoc MAC wydało 13 mln zł.

- Warto podkreślić, że wszystkie szkoły – nawet ta najbardziej uszkodzona, w Bisztynku, mogą dziś prowadzić zajęcia - poinformował minister.

Budżet MAC 2013

Na program Przebudowy Dróg Lokalnych mamy - powiedział Boni - na przyszły rok 500 mln zł. To 2,5 raza więcej niż w tym – a za te pieniądze uda się w tym roku wyremontować 800 km dróg. W sumie od 2007 r. wyremontowaliśmy 9000 km.

Czytaj też:Boni: Budżet na 2013 r. ostrożny ale śmiały

Dziś fundusze te dzielone są tak, że budżet państwa daje na inwestycje 30 proc., a resztę muszą zgromadzić samorządy. MAC chce to jednak zmienić, by ulżyć trochę samorządom: w przyszłym roku budżet państwa finansowałby 40 proc. inwestycji – zapowiedział Boni.

W rezerwie celowej MAC są pieniądze na infrastrukturę przeciwpowodziową i ewentualne zasiłki – trochę więcej niż w tym roku, by było z czego naprawiać tegoroczne zniszczenia.

<!-- pagebreak //-->

Są też pieniądze na wsparcie dla Władzy Wdrażającej Programy Europejskie – by lepiej wykorzystywać fundusze unijne.

Jesteśmy w ostatniej fazie oczekiwania na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie finansowania wielkich projektów informatycznych (jest ich 29, z powodu nieprawidłowości w kilku z nich KE wstrzymała finansowanie całości; MAC przygotował plan naprawczy). – Oczekujemy, że Komisja odblokuje płatności, co oznacza uruchomienie do końca 2014 roku 2 mld 200 mln z funduszy unijnych oraz polskiego wkładu do tego – powiedział Boni.

Jak dodał MAC ma 4 mln 400 tysięcy zł na Centralne Repozytorium Informacji Publicznej, by poprawiać dostęp do informacji i do jej ponownego wykorzystania.

- Mamy wreszcie pieniądze na utrzymanie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej służącej projektowi „numer 112”. Od 1 stycznia 2014 r. system ma działać w całości - poinformował Boni.

- Wystąpiłem też o rezerwę na doświetlanie naziemnej telewizji cyfrowej w rejonach górskich, a także na to, by TVP szybciej przeszła na trzeci multipleks – dzięki temu w momencie ostatecznego wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego w lipcu 2013 r. milion gospodarstw więcej będzie miało dostęp do telewizji cyfrowej - dodał.

<!-- pagebreak //-->

Zbiórki publiczne

Rozpoczęliśmy dziś konsultacje projektu założeń do nowej ustawy o zbiórkach. Dziś na zbiórkę potrzebna jest zgoda administracji. Jest z tym wiele biurokratycznych kłopotów – staraliśmy się to upraszczać, więc np. od poniedziałku nie trzeba dołączać do wniosku wypisu z KRS, bo te dane są dostępne w internecie - powiedział Boni.

- Wydaje się nam, że w przypadku zbiórek punkt ciężkości trzeba przesunąć w stronę obywateli. Przy zbiórkach elektronicznych nie trzeba regulacji, bo wszędzie jest świadectwo przekazania pieniędzy. Przy datkach w naturze i w gotówce – konieczne są minimalne wymagania –stąd po trzech dniach od zgłoszenia informacja będzie pojawiać się na portalu (zbudowanym z wykorzystaniem ePUAP) - dodał.

Jak poinformował minister nie MAC będzie kontrolował sprawozdania, ale obywatele.

- To bardziej nowoczesne, stawiające na zaufanie do obywateli rozwiązanie – powiedział Boni.

Najprawdopodobniej 18 lub 26 października Ministerstwo, które obecnie mieści się w kilku budynkach, przeniesie się do nowej siedziby – przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.