MAC pomoże w sytuacjach kryzysowych

- 8 września zaczęła funkcjonować zmiana ustawy o działach. Zgodnie z nią ponoszę już pełną odpowiedzialność za działania przeciwpowodziowe, pomoc poszkodowanym w klęskach żywiołowych, za zbiórki publiczne oraz za usługi audiowizualne na żądanie (VOD) – powiedział minister Michał Boni.
MAC pomoże w sytuacjach kryzysowych

- Dziś chciałbym podsumować to, z co zdarzyło się w lecie w związku z ulewami i trąbami powietrznymi, to, jakie zadania wynikają dla MAC z budżetu na 2013 r. oraz  jak chcemy zmienić zbiórki publiczne – powiedział minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni na konferencji 12 września.

Po burzach, gradobiciach i trąbach powietrznych

Pomocy udzielaliśmy jak najszybciej. Są miejsca, gdzie zasiłki były wypłacane już w 24 godziny po przejściu kataklizmu. Chcemy, by było to normą w całym kraju – podkreślił Boni.

Czytaj też: Zbiórki publiczne do konsultacji

W sumie na pomoc MAC wydało 13 mln zł.

- Warto podkreślić, że wszystkie szkoły – nawet ta najbardziej uszkodzona, w Bisztynku, mogą dziś prowadzić zajęcia - poinformował minister.

Budżet MAC 2013

Na program Przebudowy Dróg Lokalnych mamy - powiedział Boni - na przyszły rok 500 mln zł. To 2,5 raza więcej niż w tym – a za te pieniądze uda się w tym roku wyremontować 800 km dróg. W sumie od 2007 r. wyremontowaliśmy 9000 km.

Czytaj też:Boni: Budżet na 2013 r. ostrożny ale śmiały

Dziś fundusze te dzielone są tak, że budżet państwa daje na inwestycje 30 proc., a resztę muszą zgromadzić samorządy. MAC chce to jednak zmienić, by ulżyć trochę samorządom: w przyszłym roku budżet państwa finansowałby 40 proc. inwestycji – zapowiedział Boni.

W rezerwie celowej MAC są pieniądze na infrastrukturę przeciwpowodziową i ewentualne zasiłki – trochę więcej niż w tym roku, by było z czego naprawiać tegoroczne zniszczenia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU