PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC: rząd przyjął projekt ustawy o funduszu sołeckim

  • PAP    28 stycznia 2014 - 17:19
MAC: rząd przyjął projekt ustawy o funduszu sołeckim

Dziś, tj. 28 stycznia 2014 r., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o funduszu sołeckim. Głównym celem nowej ustawy jest zwiększenie o 15 proc. liczby gmin, w których będzie funkcjonował fundusz sołecki - do poziomu 70 proc. gmin, w których są sołectwa. Aktualnie fundusz sołecki jest wyodrębniony w 55 proc. gmin.
Aby uzyskać ten wynik projekt przewiduje zwiększenie wysokości zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego o 10 proc., do poziomu 20, 30 i 40 proc. (obecnie wydatki wykonane w ramach funduszu podlegają zwrotowi w 10, 20 i 30 proc.).

Wysokość zwrotu uzależniona jest od zamożności danej gminy, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe a najmniejszy te najbogatsze. W 2013 roku zwrot z budżetu państwa wyniósł 58 000 tys. zł, a w 2015 r. planowany jest w wysokości 98 000 tys. zł (wzrost o 30 000 tys. zł).

Projekt ma także na celu doprecyzowanie obowiązujących uregulowań i usunięcie barier dla rozwoju funduszy sołeckich. Zaproponowano w nim m.in.:

- aby uchwała podejmowana przez radę gminy o utworzeniu funduszu sołeckiego miała charakter permanentny, tj. obowiązujący do czasu zmiany decyzji. Rozwiązanie to zwiększy trwałość i stabilizację funduszy sołeckich umożliwiając społecznościom planowanie przedsięwzięć w dłuższym okresie;

- umożliwienie realizacji wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw będzie uchwalało oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych przedsięwzięć;

- wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego zmianę przedsięwzięcia realizowanego w ramach funduszu oraz jego zakresu w ramach przyznanego limitu środków. Poprawi to elastyczność i pozwoli na wydatkowanie zaoszczędzonych środków lub reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia.

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego, który jest wykorzystywany głównie na terenach wiejskich. Obliczane na podstawie ustawy środki są przekazywane do dyspozycji poszczególnym sołectwom. Wydatki wykonane w ramach funduszu są w części refundowane przez budżet państwa. Decyzja o tym czy utworzyć fundusz sołecki pozostaje w gestii rad gmin.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Marek Chmielewski, 2014-01-29 15:19:16

    jak by sie nie kręcić to i tak d...a z tyłu. Wójt na zagrodzie równy MAC. W tym wypadku trzeba pomóc temokracji i budować spoleczenstwo obywtelskie poprzez , niestety niedemokratyczne, wprowadzenie obowiązkowe ustawy w zycie. W końcówce komuny fundusz podobny był i bardzo podobał się mieszkancom. Lu...dzie zaczęli się angazować i odpowidać za swoje otoczenie. Teraz, w praktyce, wójt powie nie to i rada nie  rozwiń
  • srozanski, 2014-01-29 11:48:36

    W dalszym ciągu jest to kpina, na w sumie 2 174 gminy wiejskie i miejsko-wiejskie w 2013 roku zwrot z budżetu państwa wyniósł 58 000 tys. zł, a w 2015 r. planowany jest w wysokości 98 000 tys. zł. To jest kpina. Podniesienie wysokości zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach funduszu ...sołeckiego o 10 proc., do poziomu 20, 30 i 40 proc., niewiele zwiększy zainteresowanie funduszem sołeckim. Za dużo biurokracji z zachodu jest z jego pozyskaniem i rozliczeniem. Zwrot powinien być w wysokości co najmniej 50% dla wszystkich. Dla biednych bo nie mają, a bogaci płacą przecież większe podatki i nie jest żadną łaską jeśli część pieniędzy, które mieszkańcy wpłacają do budżetu państw a wróci do nich. Fundusz sołecki będzie funkcjonował, jeśli będzie mniej biurokracji i wyższy przynajmniej 50% zwrot.  rozwiń