PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają problem ze świadczeniami rodzinnymi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 grudnia 2010 - 08:00

Rodzina starająca się o zasiłek zgłasza do gminy dochody sprzed roku. Sądy kwestionują te przepisy. Resort pracy przygotował nowelizację ustawy, która ureguluje sporne kwestie.
Gminy mają coraz więcej problemów z ustalaniem dochodu rodziny, od którego zależy przyznanie świadczeń rodzinnych. Są one spowodowane orzeczeniami samorządowych kolegiów odwoławczych (SKO) oraz sądów administracyjnych, które wskazują na wadliwe przepisy regulujące te kwestie. Ponieważ te same przepisy obowiązują też przy ustalaniu dochodu na potrzeby Funduszu Alimentacyjnego, również w tym wypadku sądy uchylają decyzje gmin – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeden z najczęściej kwestionowanych przez sądy przepisów dotyczy sposobu obliczania tzw. dochodu uzyskanego po tzw. roku bazowym, czyli tym, który jest podstawą do wydania przez gminę decyzji o przyznaniu zasiłku na dziecko. Osoby ubiegające się we wrześniu czy październiku o świadczenia podają dochód z poprzedniego (bazowego) roku. W tym roku był to dochód z 2009 roku.

Inną zasadą kwestionowaną przez sądy, która dotyczy dochodu uzyskanego, jest sposób jego doliczania do dochodu z roku bazowego.

Rozbieżności interpretacyjne chce rozwiązać resort pracy, który przygotował nowelizację ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Została ona już skierowana do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jednocześnie resort przypomina gminom, że orzeczenia sądów są wiążące w indywidualnych sprawach, których dotyczą i nie mogą być podstawą do zaprzestania stosowania obowiązującego prawa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.