PARTNER PORTALU
  • BGK

Majszczyk: jesienią nowe przepisy o janosikowym

  • PAP    16 maja 2014 - 13:54
Majszczyk: jesienią nowe przepisy o janosikowym

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów o janosikowym i liczy, że zostaną one uchwalone jesienią - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w piątek podczas czatu internetowego zorganizowanego przez redakcję samorządową PAP.
Majszczyk pytana była przez internautów m.in., kiedy będzie gotowy projekt ustawy dostosowującej regulacje o janosikowym do wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz jakie rozwiązania zaproponuje w nim resort finansów.

"Trwają intensywne prace w MF nad projektem, który uwzględniałby wszystkie aspekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy chcieli jak najszybciej przedstawić wyniki tych prac i mamy nadzieję, że uda się uchwalić stosowne przepisy najpóźniej jesienią br." - odpowiedziała Majszczyk.

Wskazała, że Ministerstwo Finansów już kilka lat temu przygotowało kilka wariantów zmian przepisów dotyczących janosikowego i przesłało do dyskusji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Strona samorządowa stwierdziła, że nie jest w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska" - zaznaczyła Majszczyk.

Wiceminister pytano także o sens udzielania Mazowszu pożyczki z budżetu państwa na spłatę janosikowego, oraz czy resort finansów chce zarobić na Mazowszu.

"Wpłaty janosikowego stanowią pulę środków do rozdysponowania na inne jednostki samorządu terytorialnego, które z tego janosikowego korzystają. Pożyczka może umożliwić Mazowszu wywiązanie się z ciążącego na nim obowiązku - oczywiście, o ile Mazowsze spełni warunki do jej uzyskania" - powiedziała.

Wyjaśniła, że środki na wypłatę janosikowego dla samorządów, będących jego beneficjentami, pochodzą z puli wpłat dokonanych przez płatników janosikowego, a nie z budżetu państwa. Zaznaczyła, że pożyczka z budżetu państwa jest natomiast oprocentowana i nie podlega umorzeniu.

Pytana, co się stanie jeżeli Mazowsze nie spełni warunków do otrzymania pożyczki, Majszczyk odpowiedziała, że nie ma przymusu występowania do ministra finansów o pożyczkę. "Płatnik może podejmować inne działania w ramach własnego budżetu, które umożliwią mu wywiązanie się z obowiązków" - dodała.

Czytaj też: Twój Ruch: janosikowe to haracz ściągany z Mazowsza

Sejmik Województwa Mazowieckiego pod koniec kwietnia podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki o łącznej wysokości prawie 400 mln zł. Chodzi o 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

W poniedziałek marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział dziennikarzom, że województwo mazowieckie wystąpiło do resortu finansów o pożyczkę. Województwo postuluje, by pożyczka była nieoprocentowana. "Uważam, że to nie jest nasza wina, że musimy ją brać i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 mln zł oddawać 185 mln zł więcej" - powiedział Struzik.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.