Majszczyk: nikt nie straci na nowych rozwiązaniach

Jeśli ministerstwo finansów twierdzi, że nowelizacja ustawy o dochodach jst nie będzie miała negatywnych skutków dla województw, niech nam to udowodni – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Majszczyk: nikt nie straci na nowych rozwiązaniach

Ważnym punktem środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego była dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst.

Jacek Protas podkreślał, że dzisiejsze realia nie przystają do rozwiązań przyjętych w tej ustawie, dlatego środowiska samorządowe od dłuższego czasu proszą rząd, by przystąpić do opracowania nowej ustawy o dochodach jst, która zastąpiłaby obecne, niedoskonałe rozwiązania.

- Do tej pory nie udało się dojść do porozumienia w tym zakresie, ale wyrok Trybunału Konstytucyjnego zmusił rząd, by zaproponował prowizoryczne zmiany - wyjaśniał Jacek Protas.

Czytaj też: Mazowsze cieszy się po wyroku w sprawie janosikowego

Mowa o propozycjach noweli janosikowego, którą Sejm ma zająć się po wakacyjnej przerwie. Przewiduje ona wprowadzenie zmian na okres przejściowy (2015-2016) i dotyczy wyłącznie województw.

Projekt przygotowany przez resort finansów zakłada m.in. podwyższenie progu dochodowego, którego przekroczenie będzie powodować obowiązek wpłat janosikowego. Przewiduje też zmniejszenie nadwyżki przeznaczonej na wpłaty.

Ujemne skutki dla województw ma wyeliminować mechanizm wyrównawczy w postaci dotacji, której wielkość uzależniona byłaby od powierzchni dróg w danym województwie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z budżetu państwa na ten cel ma być przeznaczone 150 mln zł.

Czytaj też: Janosikowe odłożone na wakacje

Zdaniem Jacka Protasa zmiany będą miały bezpośredni negatywny wpływ na budżety województw w latach 2015-16, dlatego władze województw nie mogą się na nie zgodzić.

- Nie mogę zgodzić się z wyliczeniami resortu finansów, według których samorządy województw nie odczują tych zmian negatywnie, a niektóre wręcz skorzystają - powiedział marszałek.

W opinii marszałka w myśl tej propozycji budżet województwa warmińsko-mazurskiego byłby niższy o 41 mln zł, mimo zastosowania dotacji korygującej w wysokości ponad 16 mln zł. Dodał, że bierze pod uwagę, że baza do wyliczenia subwencji regionalnej i wyrównawczej z roku na rok się zmienia.

- Marszałkowie, których dotykają te zmiany chcą negatywnego zaopiniowania projektu zmian ustawy - podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Jacek Protas dodał, że samorządy województw zgadzają się na zaproponowane przez resort zmiany pod dwoma warunkami:

- obie strony, rządowa i samorządowa, zaraz po uchwaleniu tych zmian przystępują do pracy nad nową ustawą o finansowaniu jst;

- w czasie obowiązywania prowizorycznych zmian w latach 2015-16 samorządy nie odczują rzeczywistych negatywnych skutków dla swoich budżetów.

Zdaniem Jacka Protasa jeśli budżet jego województwa zanotuje negatywne skutki, nie będzie w stanie dokończyć projektów, które realizuje w ramach programów operacyjnych.

- Być może kwota 150 mln zł, którą proponuje ministerstwo finansów, jest zbyt mała, by zrekompensować skutki tych zmian - zastanawiał się Jacek Protas.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nikt nie straci bo to jest redystrybucja - podniesienie progu spowoduje zmniejszenie kwot janosikowego i w efekcie zysk dla najbogatszych a stratę dla biednych - tak trzymać!!!

buc, 2014-07-31 07:47:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU