PARTNER PORTALU
  • BGK

Mała ustawa reprywatyzacyjna: Warszawa odzyskuje 60 nieruchomości

  • bad    25 stycznia 2018 - 18:14
Mała ustawa reprywatyzacyjna: Warszawa odzyskuje 60 nieruchomości
Warszawa stara się porządkować kwestie związane z dekretem Bieruta (Fot. pixabay)

- Mieszkańcy mogą być wreszcie spokojni - uspokaja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
  • Warszawa stara się porządkować kwestie związane z dekretem Bieruta.
  • Kilkadziesiąt nieruchomości zmieni swój status -  przestaną być tzw. „śpiochami” i pozostaną w zasobach miasta oraz Skarbu Państwa.
  • Wydano już pierwsze decyzje, umarzając postępowania reprywatyzacyjne wobec kilkunastu takich nieruchomości.

 

- Mieszkańcy mogą być wreszcie spokojni. W tym tygodniu, dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej” wydaliśmy decyzje odnośnie 13 z 63 „śpiochów” opublikowanych w  lutym i marcu ubiegłego roku. Te nieruchomości  pozostaną już na zawsze w zasobach miasta. Wygoniliśmy z nich Bieruta i ich niejasna sytuacja prawna została ostatecznie wyjaśniona. Kolejne decyzje będziemy wydawać w najbliższych dniach. I cały czas czekamy na uchwalenie dużej ustawy reprywatyzacyjnej - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Działania te są możliwe dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej” (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów, czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.

Czytaj też: Prezydent Warszawy o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

- Na 63 nieruchomości opublikowane w pierwszych dwóch partiach wobec 54 bezpowrotnie upłynęły terminy ustawowe. Oznacza to, że roszczenia nie mogą już być skutecznie dochodzone. Nieruchomości pozostaną własnością miasta. Spadkobiercy dziewięciu nieruchomości wykazali w terminie następstwo prawne. W stosunku do czterech z nich, już dziś wiemy, że dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej” zostaną wydane decyzje odmowne, gdyż są to między innymi drogi, tereny zielone i placówka oświatowa. Pozostałych pięć będziemy analizowali w dalszym toku postępowania – dodaje Witold Pahl, zastępca prezydent Warszawy.

Łącznie, w dziewięciu partiach, miasto opublikowało ogłoszenia odnośnie 150 „śpiochów” (na stronie miasta oraz w kilku ogólnopolskich dziennikach). Pierwsze ogłoszenia ukazały się w lutym, a ostatnie pod koniec grudnia 2017 r.

Procedura wybudzania „śpiochów”

Osoby, które złożyły wnioski przed 1950 r. mają sześć miesięcy na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy i kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających ich prawa do danej nieruchomości. Jeśli nikt się nie zgłasza, postępowanie dekretowe jest umarzane, a dana nieruchomość pozostaje w zasobach publicznych (dotyczy to miasta i Skarbu Państwa, gdzie działa prezydent, wykonując zadania zlecone jako starosta).

Czytaj też: Patryk Jaki: Za blokowanie tej ustawy samorządy słono zapłacą×
KOMENTARZE (1)

  • Gacek , 2018-01-25 20:50:35

    Hipokryzja Gronkowca nie zna granic