PARTNER PORTALU
  • BGK

Małe loterie bardziej opłacalne

  • PAP    17 stycznia 2012 - 13:56
Małe loterie bardziej opłacalne

- W br. nie jest potrzebne zezwolenie na urządzenie loterii fantowej lub bingo fantowego, jeśli pula wygranych nie przekracza 3 560,83 zł, warto więc przeanalizować, czy zamiast jednej dużej loterii nie organizować kilku małych - powiedział wiceminister finansów.
Wiceminister finansów Jacek Kapica odniósł się do interpelacji poselskiej nr 185, w której poseł Wojciech Ziemniak (PO) zwrócił uwagę na problemy szkół, stowarzyszeń i fundacji pożytku publicznego organizujących loterie fantowe. Na przeprowadzenie loterii fantowych nie jest potrzebne zezwolenie ministra finansów, ale tylko, gdy pula wygranych nie przekracza tzw. kwoty bazowej.

W 2012 r. kwota ta wynosi 3 560,83 zł. Zdaniem posła jest ona na tyle niska, że wiele podmiotów musi jednak starać się o zezwolenie. To z kolei wiąże się z kosztami.

W odpowiedzi na tę interpelację Kapica wyjaśnił, że ustawa o grach hazardowych nie zawiera ograniczeń dotyczących ilości urządzanych przez jeden podmiot małych loterii fantowych i gier bingo fantowe. Dlatego - jak stwierdził - "zainteresowane podmioty powinny przeanalizować, czy np. nie zorganizować kilku małych loterii fantowych zamiast jednej dużej loterii z pulą wygranych znacznie przekraczającą kwotę bazową".

Dochód z małych loterii fantowych i gry bingo fantowe musi być jednak przeznaczany w całości na realizację celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych - przypomniał wiceminister.

Kapica wyjaśnił, że aby urządzić loterię fantową lub grę bingo fantowe, w których pula wygranych nie przekracza 3560,83 zł wystarczy zgłoszenie do dyrektora izby celnej, nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia gry. Od 30 marca 2012 r. zgłoszenia małych loterii fantowych lub gry bingo fantowe trzeba będzie składać naczelnikom urzędów celnych.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie osoby nadzorującej oraz osoby bezpośrednio prowadzącej grę o znajomości przepisów ustawy w zakresie, odpowiednio, loterii fantowych lub gry bingo fantowe. Oświadczenie to zastąpiło w połowie lipca ub.r. obowiązek posiadania świadectw zawodowych.

- Urządzający małe loterie fantowe i gry bingo fantowe nie płacą też podatku od gier - poinformował wiceminister. - Natomiast loterie fantowe i gra bingo fantowe, w których wartość puli wygranych jest w 2012 r. większa od 3560,83 zł są organizowane na ogólnych zasadach przewidzianych w ustawie - wyjaśnił Kapica.

Dodał, że obecnie minister finansów nie planuje wprowadzenia zwolnień z opłat egzaminacyjnych ani z opłat za uzyskanie zezwolenia na urządzanie loterii fantowych, w których wartość puli wygranych przekracza 3560,83 zł.

- Należy mieć na uwadze, że jest to gra hazardowa podlegająca podobnym ograniczeniom i wymogom, jak pozostałe gry hazardowe - stwierdził wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.