PARTNER PORTALU
  • BGK

Maleje wsparcie samorządów dla policji

  • PAP    12 maja 2011 - 20:22

25 mln zł otrzymała policja od samorządów na inwestycje i remonty komend oraz posterunków w 2010 r.; roku wcześniej było to 44 mln zł - wynika z informacji MSWiA przedstawionej w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.
Samorządy od lat wspierają policję przekazując jej pieniądze na konkretne zadania oraz zakup sprzętu. W ubiegłym roku największym beneficjentem środków pochodzących spoza budżetu były komendy wojewódzkie policji: w Poznaniu - 7,8 mln zł, Szczecinie - 2,7 mln zł, Katowicach - 2 mln zł i Krakowie - 2 mln zł.

Ponad milion złotych na inwestycje i remonty otrzymała KWP w Radomiu - 1,5 mln zł oraz KWP we Wrocławiu i KWP w Lublinie - po 1,3 mln zł.

- Mamy świadomość tego, że remonty i wyposażenie wielu komend policji było dofinansowane ze środków jednostek samorządu terytorialnego. Niestety w roku 2010 ze względu na trudną sytuację ekonomiczną te środki były niższe blisko o połowę - powiedział na posiedzeniu komisji dyrektor departamentu analiz i nadzoru MSWiA Jacek Zalewski.

- Samorząd również dofinansowują etaty policjantów dzielnicowych. W tej chwili jest to 120 etatów z czego 61 w województwie Śląskim - dodał Zalewski.

Informacja MSWiA została przedstawiona w związku z kwietniową wizytacją posłów z komisji w jednostkach policji w Małopolsce w tym komendy powiatowej w Krakowie.

- To są jakieś pawilony, parterowe budynki. To jest tak jak byście byli w jakiejś jednostce w latach 60. ubiegłego wieku. To nie może być placówka, która reprezentuje policję naszego kraju. To jest dramat - mówił Piotr Van der Coghen (PO).

Do sprawy finansowania policji ze środków pozabudżetowych odniósł się Jarosław Zieliński (PiS). - Nie jest dobrze jak policja żebrze, przepraszam za wyrażenia, w samorządzie na paliwo, na etaty czy na cokolwiek innego - powiedział Zieliński. Przyznał jednak, że skala tego dofinansowania w stosunku do budżetu jakim dysponuje policja jest znikoma. - Oczywiście w jakimś konkretnym miejscu to może mieć znaczenie, ale w skali całego budżetu nie ma - powiedział poseł PiS. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.