PARTNER PORTALU
  • BGK

Małgorzata Mańka-Szulik: Metropolia śląska poradzi sobie bez Jaworzna

  • aw    10 marca 2017 - 11:59
Małgorzata Mańka-Szulik: Metropolia śląska poradzi sobie bez Jaworzna
Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza (fot.PTWP)

• W tworzeni metropolii śląskiej pałeczka jest po stronie Katowic, ale nie ma czego Katowicom zazdrościć, ani też się czego obawiać – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
• Nie kryje radości z ustawy dedykowanej woj. śląskiemu, zwraca też uwagę na ogrom pracy jaki czeka miasta członkowskie.
• Komentuje też decyzje władz Jaworzna o wstrzymaniu się z przystąpieniem do metropolii.
Jak już informowaliśmy, 9 marca przeważająca większością głosów (432 za przy 1 sprzeciwie i 6 wstrzymujących się) posłowie przyjęli ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego.

– To coś wielkiego dla całego województwa śląskiego, które czekało na to ponad 10 lat – mówiła w "Radiu Piekary" Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. – To zdecydowanie lepsza ustawa od poprzedniej, bo po pierwsze dedykowana jest tylko naszemu regionowi, a po drugie była konsultowana z przedstawicielami śląskich samorządów – dodała.

Przyznała jednak, że na picie szampana przyjdzie jeszcze czas, bo zostało sporo formalności. Ustawę najpierw głosować będą senatorowie, potem trafi do Prezydenta. Ponadto rady miast muszą przyjąć stosowne uchwały.

- Trzeba przygotować naprawdę dużo dokumentów niemal z kalendarzem w ręku. Tu pałeczka leży po stronie Katowic, które przejęły rolę przewodniczącego. Nie ma jednak czego im zazdrościć, ale też nie ma się czego obawiać. Katowice są do tego uprawnione, a nad wypełnieniem ustawy pracować musimy wszyscy – komentowała Mańka-Szulik na radiowej antenie.

Pytana o ocenę stanowiska władz Jaworzna, które zdecydowały się nie wstępować do metropolii odpowiedziała, że nie rozumie takiej decyzji, ale na siłę Jaworzna nikt ciągnąć nie będzie.

- Wierzę, że Jaworzno dojrzeje do pewnych decyzji, a my róbmy swoje. Można wyjść ze stanowiska, że jak się uda metropolii to dołączę. Trzeba jednak pamiętać, że żeby się udało, musimy być wszyscy i nie tylko się wspierać, ale wykonać ogrom pracy – podkreślała prezydent Zabrza.

Nieobecność Jaworzna rodzi też pewne obawy związane z kryterium ludnościowym przyjętym w ustawie. Mowa tam o 2 mln mieszkańców, a liczebność miast członkowskich bez Jaworzna przekracza te liczbę zaledwie o kilkadziesiąt tysięcy.

- Można się zastanawiać czy próg powinien wynieść 1,5 czy, 1,8 mln, ale 2 mln świadczą o potędze Śląska i myślę, że damy radę to utrzymać – komentowała szefowa GZM.

Jak dodała, oprócz transportu, komunikacji czy zagospodarowania przestrzennego zadaniem metropolii będzie też promocja regionu i pokazywanie jego potencjału.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Królowa Bona, 2017-03-10 19:21:39

    Pożyjemy , zobaczymy ... Narzędzie samorządowcy dostali, jak je wykorzystają ?