PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolscy radni przyjęli regulamin budżetu obywatelskiego

  • JL    25 listopada 2015 - 10:21
Małopolscy radni przyjęli regulamin budżetu obywatelskiego

Województwo małopolskie wprowadza budżet obywatelski. Fot. Pixabay.com

Podczas sesji sejmiku radni województwa przyjęli 24 listopada projekt regulaminu budżetu obywatelskiego.
Województwo małopolskie jest pierwszym regionem, który wprowadza ten instrument w tak szerokim zakresie. O tym, na co przeznaczone zostanie 6 mln zł decydować będą mogli mieszkańcy wszystkich subregionów: tarnowskiego, sądeckiego, podhalańskiego, Małopolski zachodniej, Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego a także Krakowa.

– Ten budżet to propozycja dla mieszkańców województwa, aby samodzielnie zdecydowali, jakie projekty są im najbardziej potrzebne. W toku konsultacji regulaminu stwierdziliśmy też, że swoje propozycje może zgłosić każdy, kto ukończył 16 lat, oczywiście pod warunkiem uzyskania wymaganego poparcia – mówi członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec.

W ramach budżetu obywatelskiego może zostać zgłoszona każda inicjatywa obywatelska, która przyczyni się do rozwoju województwa.

Zgłaszane zadania muszą być zgodne z prawem, zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 oraz mieścić się w graniach kompetencji województwa. Mogą mieć zasięg powiatowy bądź subregionalny.

Zadania będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym przez odpowiednie departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Na zadania powiatowe będzie przeznaczane od 50 do 100 tys. zł, a subregionalne – od 100 do 300 tys. zł. Roczne koszty utrzymania zakończonego zadania nie będą mogły przekraczać 10 proc. jego wartości.

Możliwość składania wniosków, poparcia zadań oraz głosowania otrzymuje każdy mieszkaniec Małopolski, który w dniu składania, poparcia, głosowania ma ukończone 16 lat. Spośród zgłoszonych zadań Małopolanie w głosowaniu będą mogli wskazać dwa z nich – jedno o zasięgu powiatowym, drugie subregionalne. Zrealizowane zostaną zadania, które otrzymają największą liczbę głosów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.