PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolscy radni uchwalili budżet

  • PAP    30 stycznia 2012 - 21:00
Małopolscy radni uchwalili budżet

Dochody na poziomie 1,232 mld zł i wydatki przekraczające 1,351 mld zł zapisano w budżecie woj. małopolskiego na 2012 r., przyjętym w poniedziałek przez radnych. Jak podkreślił marszałek województwa Marek Sowa, na inwestycje przeznaczono ok. 600 mln zł.
Za budżetem opowiedzieli się radni koalicji rządzącej PO-PSL, przeciw głosował największy klub opozycyjny PiS, a wstrzymali się radni Solidarnej Polski.

Jak poinformował podczas sesji budżetowej marszałek województwa (zabierz głos/oceń marszałka), zaplanowano blisko 119 mln zł deficytu, który zostanie pokryty przede wszystkim z kredytów bankowych.

Podkreślił, że największą pozycję w tegorocznym budżecie, wynoszącą ponad 476 mln zł, stanowią tradycyjnie wydatki na transport i łączność. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na modernizacje dróg, zakup taboru kolejowego czy dofinansowanie przewozów regionalnych. Wciąż usuwane będą także skutki powodzi wzdłuż dróg wojewódzkich.

Druga pozycja w budżecie to rolnictwo i łowiectwo, wynoszące 174 mln zł. W dziale tym uwzględniono środki na usuwanie skutków powodzi oraz inwestycje w urządzenia melioracyjne. Budowane będą też zbiorniki małej retencji.

Blisko 130 mln zł zostanie wydane na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a ponad 100 mln zł na politykę społeczną i administrację.

- To, co bardzo istotne, to utrzymanie 600 mln zł na inwestycje i rozwój - stanowi to 44 proc. wszystkich wydatków budżetowych - podkreślił Sowa.

Dodał, że województwo małopolskie od kilku lat poddaje się ocenie wiarygodności kredytowej przeprowadzanej przez agencję ratingową Fitch. Obecnie wynosi ona A- z perspektywą stabilną.

Według przewodniczącego klubu PO Leszka Zegzdy, "budżet jest na miarę 2012 roku, na miarę naszych ambicji i możliwości".

- Nie wstrzymujemy tempa rozwoju naszego regionu - ocenił.

Jak podkreślił, podczas drugiego czytania budżetu uwzględniono wiele sugestii i poprawek zgłaszanych przez kluby i komisje sejmiku.

W opinii przewodniczącego największego klubu opozycyjnego PiS Grzegorza Biedronia, przedstawiony budżet zawiera wiele pułapek, jest "budżetem na dobrą pogodę, na sprzyjające warunki".

- Nie uważamy, żeby cały budżet był źle sformułowany; są dobre próby, ale to nie wystarczy, żebyśmy głosowali za nim. Zbyt wolno i w sposób niewłaściwy posuwa rozwój województwa. Może się okazać, że na koniec 2012 roku będziemy mieli więcej problemów do rozwiązania, niż na początku tego roku - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Fundacja AZP, 2012-01-31 08:18:14

    A ja chciałbym zapytać ile pieniędzy przeznaczy się na działania zmierzające do likwidacji PATOLOGII bo jak mi wiadomo to województwo Małopolskie jest na pierwszym miejscu pod względem skali tego zjawiska gdyż n e można powiedzieć,że 80% to Norma. Władze samorządowe nic nie zrobiły w tym kierunku by... powstały placówki rozwiązujące ten problem. Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Środowiskiem ucznia jest szkoła. Uczniowie spędzają w niej wiele godzin dziennie, stąd środowisko szkolne jako całość ma ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Konieczne jest więc stałe i konsekwentne eliminowanie ze środowiska tych czynników, z którymi wiąże się powstawanie lub pogłębianie istniejących już wad i zaburzeń rozwojowych oraz stwarzanie jak najlepszych warunków pracy dla uczniów.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: