PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. 33 mln zł dla 23 samorządów na usuwanie skutków ulew

  • KDS    12 kwietnia 2018 - 09:55
Małopolska. 33 mln zł dla 23 samorządów na usuwanie skutków ulew
Małopolska to kolejny region, w którym w ostatnim czasie szef MSWiA wręczył promesy. (fot. shutterstock)

Promesy na kwotę ponad 33 mln zł dla 23 samorządów z woj. małopolskiego wręczył Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.
  • Promesy pomogą samorządom uporać się ze szkodami, jakie w ubiegłym roku w infrastrukturze komunalnej spowodowały intensywne opady deszczu.
  • Dzięki temu uda się zrealizować łącznie 70 zadań w Małopolsce.
  • - Tak rozumiemy rolę silnego państwa, żeby w sytuacjach trudnych i kryzysowych stawać ramię w ramię z samorządowcami i rozwiązywać problemy - mówił szef MSWiA.

- Chcemy być wsparciem dla samorządów w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Jestem spokojny, że przekazane środki będą wydane rozważnie - podkreślił minister Brudziński podczas spotkania z małopolskimi samorządowcami.

Ponad 33 mln trafią do 23 gmin i powiatów. Pieniądze zostaną wykorzystane na uporanie się ze szkodami, jakie w ubiegłym roku w infrastrukturze komunalnej spowodowały intensywne opady deszczu. Chodzi głównie o remonty i odbudowę dróg m.in. w Czorsztynie, Proszowicach, Spytkowicach.

Czytaj więcej: Koniec z zadaniami zleconymi? Marszałek ma propozycję dla rządu

Największym zadaniem dofinansowywanym w roku 2018 jest inwestycja powiatu limanowskiego dotycząca odbudowy mostu wraz z umocnieniem brzegowym w miejscowości Świdnik/Owieczka na drodze powiatowej nr 1579 K Siekierczyna – Naszacowice. Na realizację tego zadania przyznana została promesa w kwocie 4,8 mln zł.

Dofinansowane zostaną również zadania związane np. z powodzią z 2010 roku. Gmina Łapanów (powiat bocheński) odbuduje most na rzece Stradomce w miejscowości Kamyk. Na to zadanie gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie prawie 4,5 mln zł.

Dzięki przyznanym w tej turze promesom dla województwa małopolskiego uda się zrealizować łącznie 70 zadań. - Tak rozumiemy rolę silnego państwa, żeby w sytuacjach trudnych i kryzysowych stawać ramię w ramię z samorządowcami i rozwiązywać problemy - zaznaczył szef MSWiA.

Czytaj więcej: Gminy i miasta zmieniają granice. Szczególnie przed wyborami

W ubiegłym tygodniu promesy otrzymali samorządowcy z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego.

Z kolei w poniedziałek (16 kwietnia) kilkadziesiąt samorządów z województwa śląskiego odbierze z rąk Jarosława Wieczorka wojewody śląskiego promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Warto przypomnieć, że w 2017 r. dzięki środkom z rezerwy celowej budżetu państwa w Małopolsce zrealizowanych zostało 325 zadań na łączną kwotę ponad 58 mln zł. W ramach tych środków wyremontowano lub odbudowano m.in. 180 km dróg gminnych i powiatowych oraz 37 przepustów, mostów i kładek. Pomoc otrzymało 99 samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.