PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska ma budżet

  • PAP    31 stycznia 2011 - 19:47
Małopolska ma budżet

Dochody na poziomie 1,172 mld zł oraz wydatki przekraczające 1,368 mld zł zostały zapisane w budżecie województwa małopolskiego, przyjętym w poniedziałek przez radnych. Najwięcej - około 640 mln zł - zostanie wydane na transport.
Za budżetem opowiedzieli się radni koalicji rządzącej PO- PSL, wstrzymał się największy klub opozycyjny PiS, a przeciw głosowali radni SLD.

Jak poinformował podczas sesji budżetowej marszałek województwa Marek Sowa, zaplanowano deficyt budżetowy na kwotę ponad 196 mln zł, który zostanie pokryty przede wszystkim z kredytów bankowych.

- Budżet realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego i przewiduje wykorzystanie funduszy europejskich i realizację wszystkich rozpoczętych już inwestycji - zaznaczył marszałek Sowa.

- Myślimy również o tym, żeby przygotowywać projekty inwestycyjne do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej - dodał.

Podkreślił, że największą pozycję w tegorocznym budżecie, wynoszącą ponad 640 mln zł, będzie stanowił transport. Władze regionu zainwestują w nowy tabor kolejowy. Wciąż usuwane będą także skutki powodzi wzdłuż dróg wojewódzkich.

Modernizowane będą drogi wojewódzkie nr 776 Kraków-Proszowice-Ostrów, nr 977 na odcinku Tarnów-Konieczna, nr 780 Kraków- Chełmek oraz nr 783 na odcinku Olkusz-Wolbrom. Planowana jest budowa kilku obwodnic: Dobczyc, Szczurowej oraz Podegrodzia.

Prawie 32 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje w ochronę zdrowia. Najważniejszą inwestycją będzie budowa nowej siedziby dla Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie. Kontynuowana będzie także budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce.

Zaplanowano też inwestycje w ochronę przeciwpowodziową. Szansę na realizację ma budowa zbiornika Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice w ramach programu budowy zbiorników małej retencji. Kontynuowane będą także prace modernizacyjne przy obwałowaniach.

Władze regionu będą nadal rozwijać dostęp do usług elektronicznych w Małopolsce, na który przeznaczone zostanie 3 mln zł.

Na dopłaty do regionalnych przewozów kolejowych z budżetu województwa małopolskiego przeznaczone będzie 69 mln zł.

Przewodniczący klubu PO Leszek Zegzda mówił podczas debaty budżetowej, że "budżet nie jest idealny, ale jest budżetem życiowym". Zwracał uwagę, że województwo w ciągu ostatnich dwóch lat zostało dotknięte powodziami, odczuło też skutki światowego kryzysu finansowego.

- Największą zaletą budżetu jest z jednej strony pełna odpowiedzialność, a z drugiej niezahamowanie potencjału inwestycyjnego województwa - podkreślił Zegzda.

W opinii przewodniczącego największego klubu opozycyjnego PiS Andrzeja Romanka, zarządowi województwa nie zależało na tym, żeby projekt budżetu znalazł uznanie w oczach opozycji, bo nie uwzględnił żadnych poprawek przez nią wnoszonych.

- To jest rok wyborczy i ten budżet jest budżetem roku wyborczego. Będziecie zwiększać wydatki, a w konsekwencji później przecinać wstęgi - ocenił. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.