PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska wysokiej wiarygodności

  • PAP    1 kwietnia 2010 - 19:43
Małopolska wysokiej wiarygodności

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała wysoką ocenę wiarygodności kredytowej województwa małopolskiego. Jak podkreślił marszałek województwa Marek Nawara, dzięki temu region będzie nadal uznawany na rynkach finansowych za wiarygodnego partnera.
- To duży sukces Małopolski, która mimo kryzysu ekonomicznego, spadku wpływów do budżetu otrzymała tak samo wysokie oceny jak w ubiegłym roku, kiedy sytuacja w gospodarce i na rynkach finansowych była znacznie lepsza - podkreślił w czwartek marszałek województwa Marek Nawara.

Jak zaznaczył, dzięki wysokiej ocenie wiarygodności kredytowej region będzie nadal uznawany na rynkach finansowych za bardzo wiarygodnego partnera.

Agencja Fitch w opublikowanym w czwartek komunikacie potwierdziła długoterminowy rating województwa małopolskiego dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Fitch nadał też dla województwa długoterminowy rating krajowy "AA(pol)" ze stabilną perspektywą.

Agencja zaznacza, że "ostrożna polityka budżetowa oraz ścisła kontrola wydatków operacyjnych pozytywnie wpływała na poziom wyników operacyjnych w 2009 r. i jego dotychczas niskie zadłużenie".

W swoim komunikacie agencja zaznacza, iż "oczekuje, że dzięki kontroli wydatków władze województwa będą kontynuować dobre wyniki operacyjne, na które dodatkowo pozytywnie powinny wpłynąć zwiększone dochody podatkowe budżetu w wyniku spodziewanego wzrostu gospodarczego".

Fitch podkreśla, że "ratingi odzwierciedlają mocne wyniki operacyjne województwa i jego dotychczas niskie zadłużenie".

Zdaniem władz województwa, w ciągu dwóch do czterech lat zadłużenie Małopolski będzie jednak rosnąć ze względu na planowane inwestycje, w dużej części współfinansowane ze środków unijnych.

Udział Małopolski w PKB Polski wynosi 7,4 proc., co plasuje ten region na piątym miejscu wśród 16 polskich województw. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.