PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski budżet obywatelski: „Chcemy przybliżyć Małopolanom ideę partycypacji społecznej”

  • Michał Nowak    4 maja 2016 - 12:34
Małopolski budżet obywatelski: „Chcemy przybliżyć Małopolanom ideę partycypacji społecznej”
Grzegorz Lipiec jako członek zarządu urzędu marszałkowskiego odpowiada m.in. za kwestie związane z edukacją, polityką przestrzenną i współpracą z organizacjami pozarządowymi (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

W Małopolsce wystartowała pierwsza, pionierska w polskich regionach, edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy regionu mają do dyspozycji 6 mln zł na inwestycje i inicjatywy społeczne – po milion na każdy z sześciu subregionów. Zadania można składać do 6 maja, a wyniki będą znane miesiąc później. Głosowanie na projekty ruszy 18 czerwca. – Spodziewam się naprawdę ciekawych i kreatywnych pomysłów – zaznacza Grzegorz Lipiec z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Budżet obywatelski na skalę wojewódzką to pionierski pomysł. Kilka lat temu do pomysłu przymierzano się na Podlasiu, ale jeszcze się to nie udało.

Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego: – U nas to przede wszystkim realizacja oczekiwań wielu mieszkańców Małopolski, zwłaszcza tych bardziej aktywnych społecznie, lokalnych liderów działających na rzecz swoich wspólnot. Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom województwa decydować, na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami.

Każdemu budżetowi obywatelskiemu przyświeca jakiś cel i pewnie tym razem nie było inaczej.

– Chcemy przybliżyć Małopolanom ideę partycypacji społecznej, zbudować poczucie wspólnej odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość i wspierać proces współdziałania i współdecydowania społeczności lokalnych, czyli de facto – budować prawdziwe, świadome społeczeństwo obywatelskie w Małopolsce. Budżet obywatelski województwa pozwala Małopolanom kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania, co jest dla nich szczególnie ważne. Dzięki niemu mieszkańcy określają priorytety dla rozwoju powiatów, subregionów oraz całej Małopolski.

Miasta w Małopolsce mają jednak swoje budżety obywatelskie. Czym więc różni się budżet obywatelski Małopolski od tych, które funkcjonują w poszczególnych miastach?

– Małopolski budżet obywatelski ma za zadanie budować świadomość wspólnoty regionalnej i subregionalnej, wzmacniać współpracę mieszkańców pomiędzy gminami i powiatami. Realizowany jest w ramach kompetencji województwa – oznacza to, że zadania zgłaszane przez Małopolan muszą mieścić się w ramach ustawowych uprawnień województwa, czyli w dziedzinach aktywności kulturalnej, prospołecznej, edukacyjnej, sportowej, turystycznej czy ekologicznej.

A czy małopolski budżet obywatelski nie będzie kolidował z tymi w miastach?

– Nie, Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego został pomyślany jako uzupełnienie budżetów obywatelskich realizowanych na poziomie miast i gmin, których jest w Małopolsce już 21. W ramach budżetów gminnych, miejskich realizowane są w przeważającej części zadania „twarde”, czyli inwestycyjne, a my nastawiamy się na zadania „miękkie” [projekty o charakterze społecznym, kulturalnym – przyp. red.].

Co można więc sfinansować za kwotę 6 milionów złotych, które oddano do dyspozycji mieszkańców województwa?

– To raczej pytanie do naszych mieszkańców, dajemy pole do udowodnienia naszej małopolskiej kreatywności i pomysłowości, z której przecież słyniemy. Z uwagi na podział środków na poszczególne subregiony realizowanych projektów będzie co najmniej 30 w skali całego województwa. Spodziewam się naprawdę ciekawych i kreatywnych pomysłów.

W poszczególnych miastach odbyły się konsultacje społeczne w sprawie Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Całej inicjatywie towarzyszy też kampania promocyjna.

– Od dłuższego czasu prowadzimy kampanię informacyjną i edukacyjną dla mieszkańców Małopolski. W jej ramach odbywają się spotkania z mieszkańcami w każdym powiecie, w każdym uczestniczy kilkadziesiąt osób – to znaczy, że jest zainteresowanie budżetem obywatelskim. Uruchomiliśmy stronę internetową www.bo.malopolska.pl, która jest kompendium wiedzy o całym przedsięwzięciu, tam Małopolanie znajdą wszelkie niezbędne informacje. Jesteśmy także w mediach społecznościowych, w telewizji i radiu można zobaczyć i usłyszeć spoty z hasłem „BO Małopolska!”.

Ta nowa inicjatywa to jednorazowy eksperyment czy będzie kontynuowana w kolejnych latach?

– Wszystko w rękach naszych mieszkańców. Jeśli budżet obywatelski na poziomie województwa zyska uznanie w ich oczach, oczywiście będziemy go kontynuować. Jestem przekonany, że dzięki tej formie zaangażowania obywatelskiego zrealizujemy wiele fantastycznych pomysłów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • babcia Alinka z Żoliborza, 2016-05-05 06:57:30

    Brawo! Aktywizacja obywateli w zarządzaniu finansami publicznymi to dobry kierunek.