PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski budżet po pierwszym czytaniu

  • AW/malopolskie.pl    28 listopada 2011 - 19:37
Małopolski budżet po pierwszym czytaniu

Dochody na poziomie 1 mld 190 mln zł. Najważniejsze inwestycje to usuwanie szkód powodziowych, przebudowa dróg wojewódzkich, zakup kolejnych pociągów i budowa zbiorników małej retencji - to założenia projektu budżetu na rok 2012.
W małopolskim sejmiku odbyło się w poniedziałek pierwsze czytanie dokumentu. Prezentując projekt budżetu marszałek Marek Sowa (sprawdź notowania marszałka) podkreślił, że intensywne prace nad uchwałą toczyły się przez ostanie dwa miesiące.

- Projektując budżet staraliśmy się utrzymać reżim finansowy dotyczący wydatków bieżących tak, by zrealizować program inwestycyjny. Sądzę, że udało nam się to osiągnąć - przekonywał Marek Sowa. Dodał także, że budżet realizuje przyjętą ostatnio Strategię Rozwoju Województwa 2020, zakłada wykorzystanie funduszy europejskich i dokończenie rozpoczętych inwestycji.

Jak podaje Urząd Marszałkowski, projekt budżetu dla woj. małopolskiego zakłada dochody wysokości 1 mld 190 mln zł, a wydatki w wysokości 1 mld 273 mln zł. Udział wydatków inwestycyjnych w budżecie planowany jest na poziomie 41,4% co daje 526,5 mln zł, z czego blisko 200 mln zł to fundusze europejskie, a pozostałe - budżet województwa.

Najwięcej, bo ponad 250 mln zł pójdzie na transport i łącznośc. Sporo - ponad 121 mln zł zostanie zainwestowane w ochronę przeciwpowodziową i usuwanie szkód powodziowych. Ponad 35 mln zł to wydatki inwestycyjne (w tym majątkowe) na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. W porównaniu z poprzednimi latami zmienia się nieco struktura budżetu. Wynika z niej, że wydatki w większości pokrywa budżet województwa, a nie jak to było dotychczas pieniądze europejskie. Jak wyjaśniał marszałek Marek Sowa jest to związane z faktem, że beneficjenci funduszy unijnych dokonują płatności bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze te nie trafiają do budżetu województwa.

Najważniejsze inwestycje w obszarze infrastruktura i transport planowane w 2012 roku to przebudowa drogi nr 783 na odcinku Wolbrom - Miechów oraz Olkusz- Wolbrom, przebudowa obiektow mostowych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 780 w Chełmku i drogi wojewódzkiej nr 975 w Zakliczynie. Sporo pójdzie także na usuwanie skutków powodzi na drogach wojewódzkich.

Województwo planuje też zakupić kolejne pociągi. Na liście kluczowych inwestycji w ramach ochrony przeciwpowodziowej znajdą się: usuwanie skutków klęsk żywiołowych w urządzeniach melioracji wodnych, budowa zbiorników Jonina oraz Skzyszów, rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Węzła Oświęcimskiego oraz modernizacja ponad 27,5 km obwałowań w powiecie bocheńskim, brzeskim, tarnowskim i dąbrowskim. Ponad 6 mln zł pójdzie w przyszłym roku na uruchomienie Programu Ochrony Przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły. Jeśli chodzi o inwestycje w obszarze kultury to najważniejsza będzie budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki „Cricoteka" przy ul. Nadwiślańskiej, Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej oraz rewaloryzacja siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Przewodniczący Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Kazimierz Czekaj uznał, że to trudny choć realny budżet. Zwrócił też uwagę na oszczędne podejście do wydatków na administrację. - Małopolska znalazła się na drugim miejscu w rankingu województw, które najmniej wydają na administrację w przeliczeniu na mieszkańca. To pokazuje, że szanujemy pieniądze małopolskiego podatnika - zaznaczył Kazimierz Czekaj.

Oceniając przyszłoroczny budżet szef klubu PSL Adam Domagała sugerował, by więcej przeznaczyć na ochronę przeciwpożarową. O to, by w budżecie znalazło się więcej na ochronę zdrowia apelowała z kolei wiceprzewodnicząca Sejmiku Renata Godyń - Swędzioł. - Niektóre placówki są przeinwestowane w porównaniu z innymi. W projekcie budżetu powinien znaleźć się także szczegółowy wykaz placówek przeznaczonych do przekształcenia - podkreśliła Godyń - Swędzioł.

Grzegorz Biedroń, szef klubu PiS zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań dotyczących problemu bezrobocia w regionie i wpływów do budżetu województwa z podatku CIT.

Zdaniem Krzysztofa Tenerowicza z klubu Solidarna Polska ważne, by w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazły się zapisy dotyczące konkretnych pomysłów na wspieranie przedsiębiorców i przygotowania oferty dla młodych ludzi, tak by zatrzymać ich w Małopolsce.


  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.