PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Dotacje na remonty i doposażenie straży w 27 gminach

  • PAP    5 sierpnia 2016 - 20:25
Małopolskie: Dotacje na remonty i doposażenie straży w 27 gminach
Podczas spotkania w Krakowie wicemarszałek Wojciech Kozak wręczył umowy potwierdzające przyznanie dotacji w ramach dwóch konkursów: „Małopolskie Remizy 2016” oraz „Bezpieczna Małopolska 2016" (fot.malopolska.pl)

88 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z 27 małopolskich gmin odebrało w piątek w Krakowie umowy potwierdzające przyznanie dofinansowania na remonty remiz i ich doposażenie. Umowy opiewają na łączną kwotę ponad 1,1 mln zł.
Dokumenty przekazał strażakom wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak. Środki te pochodzą z dwóch konkursów organizowanych przez urząd marszałkowski - "Małopolskie Remizy 2016" oraz "Bezpieczna Małopolska 2016". W sumie w 2016 r. z budżetu województwa do małopolskich OSP trafi niemal 3,4 mln zł.

"Wiemy doskonale, jak ważną rolę w życiu lokalnych społeczności pełnią Ochotnicze Straże Pożarne. Nie tylko pomagają, gdy dzieje się coś złego, ale też angażują się w wiele dodatkowych akcji, jak chociażby zapewnienie bezpieczeństwa podczas ważnych wydarzeń. Pamiętajmy, że wielu druhów ciężko pracowało podczas Światowych Dni Młodzieży. Ich zaangażowanie i wszechstronność jest nie do przecenienia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak.

Umowy otrzymały jednostki OSP z gmin w powiatach: krakowskim, miechowskim, proszowickim i wielickim, w ramach dwóch konkursów: "Małopolskie Remizy 2016" oraz "Bezpieczna Małopolska 2016".

Konkurs "Małopolskie Remizy" województwo małopolskiego ogłasza od 2009 r. W jego ramach małopolskie gminy otrzymują pomoc finansową na realizację prac budowlano-remontowych w remizach OSP. Od 2009 r. dzięki konkursowi wyremontowano 657 małopolskich remiz strażackich za blisko 24 mln zł. W tym roku do 88 gmin trafi łącznie 2,6 mln zł.

W ramach konkursu "Bezpieczna Małopolska" gminy mogą z kolei starać się o środki na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom OSP, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jednostkom OSP Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych, które do realizacji zadań wykorzystują psy poszukiwawczo-ratownicze. W tym roku konkurs ogłoszony został po raz drugi. W ramach pierwszej edycji pomoc finansową - ponad 450 tys. zł - otrzymało 49 gmin.

W tegorocznej edycji zarząd województwa udzieli pomocy finansowej - prawie 800 tys. zł - 149 jednostkom OSP, w tym trzem Grupom Poszukiwawczo-Ratowniczym pracującym z psami poszukiwawczymi. Łącznie wsparcie obejmie OSP z 56 małopolskich gmin. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.