PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Lanckorona chce znów być miastem

  • PAP/AT    30 marca 2016 - 13:23
Małopolskie: Lanckorona chce znów być miastem

Zabytkowa zabudowa rynku w Lanckoronie ( fot.wikipedia.org/Jakub Hałun)

• Lanckorona chce odzyskać prawa miejskie, które zostały jej odebrane w 1934 r.
• W maju i czerwcu odbędą się w miejscowości konsultacje społeczne w tej sprawie.
31 marca przypada 650-lecie nadania Lanckoronie praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.

"Lanckorona przez większość swego istnienia była miastem. Gdyby wynik konsultacji był pozytywny i mieszkańcy wykazali zainteresowanie inicjatywą, rada gminy będzie mogła wystąpić o ponowne nadanie praw miejskich. Dotyczyłoby to tylko samej Lanckorony, bez okolicznych sołectw. Funkcjonowalibyśmy jako miasto i gmina" - powiedziała sekretarz gminy Teresa Florek

Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów. Aby uruchomić procedurę, rada gminy występuje z wnioskiem do MSWiA za pośrednictwem wojewody, który opiniuje dokument. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, podstawowe dane statystyczne, szacunkowy koszt wprowadzenia zmian, wynik konsultacji z mieszkańcami, a także rys historyczny miejscowości i informacje o zabytkach oraz strukturze zatrudnienia.

Czytaj też: Wielkość miast, a dochody mieszkańców

Florek powiedziała, że miejscowość spełnia kryteria uzyskania praw miejskich. Lanckorona liczy ponad 2 tys. mieszkańców. Zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem. "W samej Lanckoronie mieszkańcy właściwie nigdy nie utrzymywali się z rolnictwa. Gmina ma charakter turystyczny, rekreacyjny. Zawsze mówiło się letnisko Lanckorona" - zaznaczyła.

Istnieją także tzw. czynniki miastotwórcze. "Do dziś zachował się unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny. Mamy też herb" - dodała sekretarz.

Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. Monarcha wybudował w Lanckoronie zamek, który strzegł granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. W 1410 r. za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa.

Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. Trzy lata później został on oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Lackoronianin , 2016-06-26 13:04:58

    Nikt nie informował mieszkańców Lanckorony o pomyśle zmiany statusu miejscowości. Nie było prowadzonej żadnej kampanii informacyjnej, plakatów czy chociaż zebrania na którym mógłbym jako mieszkaniec Lanckorony zapytać o moje wątpliwości związane z tak ważnymi zmianami. Uważam ,że jest to samowolka z...e strony władz gminy i forsowanie na siłę swojego pomysłu. Proponuje Panu Wójtowi od razu starać się o zmianę Lanckorony w starostwo, Po co się rozdrabniać. Co do względów historycznych na , które powołują się władze gminy. Idąc tym tokiem myślenia, to Może rozpisać konsultacje na temat przeniesienia stolicy z Warszawy do Krakowa. Przecież Kraków był kiedyś stolicą Polski.  rozwiń
  • Aloo, 2016-06-01 19:58:17

    Może Lanckorona i Wójt chce być miastem, mieszkańcy nie chcą!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: