PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: ostrożny projekt budżetu na 2018 r. zakłada ok. 60 mln zł deficytu

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 13:47
Małopolskie: ostrożny projekt budżetu na 2018 r. zakłada ok. 60 mln zł deficytu
Zaplanowany deficyt woj. małopolskiego zostanie sfinansowany m.in. z kredytu na realizację projektów unijnych, emisji obligacji, czy istniejącej nadwyżki w bieżących rozliczeniach. Fot. Shutterstock.com

Dochody ponad 1 mld 602 mln zł, wydatki ponad 1 mld 662 mln zł i deficyt ok. 60 mln zł - zakłada projekt budżetu województwa małopolskiego na 2018 r. Marszałek regionu Jacek Krupa ocenił w piątek, że to budżet ostrożny i pewny.
• Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości ponad 60 mln zł jest o ponad 65 proc. niższy niż ten szacowany przed rokiem.

• Zostanie on sfinansowany m.in. z kredytu na realizację projektów unijnych, emisji obligacji, czy istniejącej nadwyżki w bieżących rozliczeniach.

• Marszałek Jacek Krupa podkreślił, że zaplanowany deficyt budżetowy jest zdecydowanie niższy niż w latach poprzednich, a wskaźniki zadłużenia województwa utrzymują się w bezpiecznych granicach.

- To nie jest tylko nasza ocena, ale też Regionalnej Izby Rozrachunkowej oraz agencji ratingowej, która corocznie ocenia kondycję finansową Małopolski - zaznaczył.

Jak ocenił Krupa, budżet na 2018 r. nie jest oderwany od rzeczywistości, bo kontynuuje dotychczasowe działania władz regionu i realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego do roku 2020 oraz wieloletni plan inwestycyjny regionu.

- Staramy się ułożyć budżet tak, aby z jednej strony spełniał oczekiwania mieszkańców Małopolski, a z drugiej - brał pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne - zastrzegł Krupa.

Wśród wydatków na 2018 rok przeważają duże przedsięwzięcia, które województwo realizuje na przestrzeni kilku lat. W przyszłorocznym budżecie znalazło się 157 takich projektów o łącznej wartości ponad 1,13 mld zł. Spośród tych inwestycji 110 jest współfinansowane ze środków unijnych - łączna pula dofinansowania unijnego to 587 mln zł.

- Przyszłoroczny budżet to przede wszystkim inwestycje, które rozwijają region i służą mieszkańcom. To budowa i remonty dróg, modernizacje w szpitalach, innowacyjne projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne - zapowiedział marszałek.

Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na transport - to ok. 821 mln zł, czyli ponad 49 proc. wszystkich wydatków. Ok. 133 mln zł zostanie przeznaczone na dokończenie budowy obwodnic Miechowa, Gdowa oraz rozpoczęcie prac przy obwodnicach Tuchowa, Zatora czy Skawiny, a 244 mln zł na kompleksowe modernizacje wybranych odcinków dróg wojewódzkich.

Ponad 126 mln zł zarząd regionu przeznaczył w przyszłorocznym budżecie na dofinansowanie pasażerskich przewozów kolejowych. To więcej niż w tym roku - zaznaczył Krupa - ponieważ przedłużona zostanie linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA2 do Skawiny oraz wprowadzona linia wahadłowa między Nowym Targiem a Zakopanem.

60 mln zł z puli transportowej zostanie przeznaczone na kolejny etap budowy sieci dróg rowerowych Velo Małopolska, a 14 mln zł - na dalszy rozwój systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

165,8 mln zł, czyli 10 proc. wszystkich wydatków zarezerwowano w projekcie na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Wśród zaplanowanych projektów są m.in. inwestycje w Teatrze im. J. Słowackiego, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem czy Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Środki pomogą też w realizacji projektu Skansenova, dzięki któremu ponad 100 zabytkowych obiektów odzyska dawny blask.

Na projekty edukacyjne i wsparcie nauki w budżecie na 2018 r. zaplanowano łącznie 111,8 mln zł. Środki te zostaną wydane m.in. na Małopolskie Centrum Nauki, Małopolską Chmurę Edukacyjną czy modernizację kształcenia zawodowego.

Na inwestycje w służbę zdrowia województwo małopolskie przekaże w 2018 roku 30 mln zł. Pozwoli to m.in. na uruchomienie Małopolskiego Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika; doposażenie i zmodernizowania szpitala specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpitala im dr. J. Babińskiego w Krakowie czy Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.

Na działania z dziedziny ochrony środowiska, w tym termomodernizacje wojewódzkich budynków, wsparcie projektu ekodoradców LIFE oraz zakup oczyszczaczy powietrza dla małopolskich żłóbków i przedszkoli zaplanowano w sumie 28,6 mln zł.

Według marszałka Krupy projekt budżetu został już przesłany do sejmiku województwa. Sesję budżetową, na której dokument powinien zostać przyjęty przez radnych, zaplanowano na 28 grudnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.