PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Są pieniądze na ratowanie zabytków w regionie

  • PAP/AT    22 marca 2016 - 16:10
Małopolskie: Są pieniądze na ratowanie zabytków w regionie
O dotację mogły ubiegać się podmioty będące właścicielami zabytków (fot.krakow.pl)

• Województwo małopolskie przeznaczył 1,8 mln zł na wsparcie prac konserwatorskich i restauratorskich prowadzonych w obiektach wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.
• Pozwoli to na realizację 88 zadań w całym regionie.
Pieniądze rozdzielono w ramach konkursu "Ochrona zabytków Małopolski". O dotację mogły ubiegać się podmioty będące właścicielami zabytków. Wśród tegorocznych beneficjentów znalazły się parafie, zgromadzenia i klasztory, gminy wyznaniowe, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby prywatne.

Pieniądze z budżetu województwa małopolskiego pozwolą m.in. na przeprowadzenie prac budowlanych (wzmocnienia i izolacje fundamentów, konstrukcji ścian, konserwacje więźb dachowych, wymiany pokrycia dachów), konserwacje ruchomości (obrazów, polichromii, ołtarzy, ambon, rzeźb) oraz prowadzenie badań, przygotowanie projektów i dokumentacji konserwatorskich.

Czytaj też: NIK: Zabytki nie są kompleksowo chronione

Dzięki wsparciu z budżetu województwa możliwe będzie m.in. kontynuowanie prac konserwatorskich obiektów znajdujących się na liście zabytków światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO - m.in. świątyń w Binarowej i Kwiatoniu. Przeprowadzona zostanie też konserwacja polichromii w synagodze w Bobowej, remonty ikonostasów w cerkwiach południowo-wschodniej części regionu, czy odbudowa i zagospodarowanie zamku w Dobczycach.

Największą dotację - 60 tys. zł otrzymała parafia w Łukowicy na kontynuację prac w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła z XVI w. Po 50 tys. zł otrzymały parafie w: Nowym Wiśniczu na prace konserwatorskie plebanii z XVII w., Starym Wiśniczu na konserwację renesansowych polichromii, Borzęcinie na konserwację dwóch ołtarzów z XVIII i XIX w. oraz Trzebuni na konserwację barokowego ołtarza głównego.

Do rejestru zabytków województwa małopolskiego wpisanych jest ponad 3 tys. obiektów. Wśród nich znajdują się kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej. Wiele z nich wymaga zabezpieczenia, remontu bądź konserwacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.