PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie. Sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 19:07
Małopolskie. Sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.
Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych z rządzącej w Małopolsce koalicji PO-PSL. Radni z opozycyjnego PiS wstrzymali się od głosu. Nikt nie głosował przeciw (fot.umwm)

Dochody prawie 1 mld 636 mln zł, wydatki ponad 1 mld 771 mln zł i deficyt ok. 135 mln zł - zakłada budżet Małopolski na 2018 r. przyjęty w czwartek przez sejmik województwa. Zdaniem władz regionu, budżet jest rekordowy i znacznie przewyższa poprzednie.
Zaplanowany deficyt budżetowy zostanie sfinansowany m.in. z kredytu na realizację projektów unijnych, emisji obligacji czy istniejącej nadwyżki w bieżących rozliczeniach.

Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych z rządzącej w Małopolsce koalicji PO-PSL. Radni z opozycyjnego PiS wstrzymali się od głosu. Nikt nie głosował przeciw.

Marszałek Krupa podkreślił podczas debaty w sejmiku, że budżet, jak i cała polityka finansowa i inwestycyjna województwa małopolskiego są bezpieczne, co potwierdzają m.in. oceny agencji ratingowej Fitch.

Jak ocenił Krupa, budżet na 2018 r. nie jest oderwany od rzeczywistości, bo kontynuuje dotychczasowe działania władz regionu i realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego do roku 2020 oraz wieloletni plan inwestycyjny regionu.

Blisko połowę w strukturze wszystkich wydatków stanowią wydatki przeznaczone na inwestycje - 824,6 mln zł. Wśród nich przeważają duże przedsięwzięcia, które województwo realizuje na przestrzeni kilku lat. W przyszłorocznym budżecie znalazło się 157 takich projektów o łącznej wartości ponad 1,13 mld zł. Spośród tych inwestycji 110 jest współfinansowane ze środków unijnych - łączna pula dofinansowania unijnego to 587 mln zł.

"Przyszłoroczny budżet to przede wszystkim inwestycje, które rozwijają region i służą mieszkańcom. To budowa i remonty dróg, modernizacje w szpitalach, innowacyjne projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne" - zapowiedział marszałek.

Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na transport - to ok. 879 mln zł. Kolejne - pod względem wysokości środków są: kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (174,9 mln zł), polityka społeczna, w tym wsparcie rodziny i pomoc społeczna (119,5 mln zł), oświata (89,4 mln zł) i nauka (26,6 mln zł).

Wojciech Skruch, przewodniczący klubu PiS zwrócił uwagę, że rosnące dochody samorządów z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT to efekt reform podjętych przez rząd PiS. Skrytykował strukturę wydatków budżetu, w tym wzrost wydatków na promocję czy administrację. "Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wkraczamy w okres kampanii wyborczej" - ocenił.

Według niego, mimo że cieszy wysoki poziom wydatków majątkowych, w szczególności inwestycyjnych, to budżet nie spełnia oczekiwań radnych PiS, bo większość poprawek przez niego zgłoszonych zostało pomiętych lub odrzuconych. Dlatego klub tej partii wstrzymał się od głosowania.

Leszek Zegzda, przewodniczący klubu PO ocenił, że jest to "kolejny bardzo dobry budżet inwestycyjny, odpowiedzialny, zrównoważony i skierowany na rozwój". "Zawiera kilka zupełnie nowych zadań, które przyniosą nową jakość do naszej działalności, np. przygotowanie budowy Małopolskiego Centrum Nauki (…). Te wszystkie nasze działania są bardzo odpowiedzialne i pozytywnie wpływają na rozwój Małopolski" - zaznaczył.

Adam Domagała, przewodniczący klubu PSL zastrzegł, że ugrupowanie, jako partner koalicyjny chciało mocno wesprzeć małopolską wieś. "Jest więcej, ale nie udało się w całości. Nie jest to budżet naszych aspiracji, ale jest realny i odpowiedzialny, zakładający rozwój naszego regionu" - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.