PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie wypuści obligacje o wartości do 284 mln zł

  • PAP/AT    24 marca 2016 - 11:23
Małopolskie wypuści obligacje o wartości do 284 mln zł
Władze Małopolski wyemitują obligacje w związku z potrzebą pozyskania środków na sfinansowanie planowanego w tym roku deficytu budżetowego (fot.shutterstock)

• Województwo małopolskie wypuści obligacje o wartości do 284 mln zł.
• Celem emisji jest sfinansowanie planowanego na ten rok deficytu budżetowego.
Uchwałę w tej sprawie przyjęli już radni wojewódzcy. Według skarbnik Marty Tylek obligacje mogą zostać wyemitowane w czwartym kwartale tego roku. Wcześniej władze województwa wybiorą w przetargu podmiot, który przygotuje i przeprowadzi emisję.

Województwo planuje wypuścić do 284 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, o terminie zapadalności od 5 do 15 lat z terminem wykupu odpowiednio od 2021 do 2031 r. Emisja będzie miała charakter niepubliczny - oferta zakupu zostanie skierowana do nie więcej niż 149 wybranych inwestorów.

Czytaj też: Fitch Polska o komunalnych obligacjach. Kto po nie sięgnął?

Władze Małopolski wyemitują obligacje w związku z potrzebą pozyskania środków na sfinansowanie planowanego w tym roku deficytu budżetowego oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji, które przypadają do spłaty w latach 2016-2017.

Jak zaznaczyła skarbnik, obligacje są porównywalne z kredytem pod względem kosztów, ale dają dużo większą elastyczność spłat. Samorząd może racjonalnie planować spłaty w dogodnych dla siebie terminach.

W tegorocznym budżecie województwa małopolskiego zapisano 1,163 mld zł dochodu i 1,483 mld zł wydatków. Założono 319 mln zł deficytu budżetowego, który zostanie sfinansowany przychodami z emisji obligacji i zaciągniętych kredytów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.