PARTNER PORTALU
  • BGK

Mały ruch graniczny: Interes mieszkańców w zawieszeniu

  • aw/pap    16 września 2016 - 12:58
Mały ruch graniczny:  Interes mieszkańców w zawieszeniu
(fot.pxabay)

• Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim był przykładem bardzo dobrej inwestycji w trudne relacje polsko-rosyjskie - ocenił w Olsztynie szef PO Grzegorz Schetyna.
• Decyzją o zawieszeniu MRG rząd pokazuje, że może działać przeciw interesowi mieszkańców - dodał.
"Uruchomienie małego ruchu granicznego (z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej -PAP) to był przykład bardzo dobrej inwestycji w relacje polsko-rosyjskie, przecież bardzo trudne i obciążone historycznie"- powiedział Schetyna w piątek w Olsztynie podczas konferencji prasowej poprzedzającej regionalną konwencję programową PO poświęconą samorządowi terytorialnemu.

Dodał, że "MRG ułatwiał życie mieszkańcom, stwarzał możliwości dla przedsiębiorców, dla biznesu" oraz "był przykładem jak można przełamywać problemy, bariery i budować relacje oraz realizować dobre projekty".

W jego opinii zawieszenie MRG przez rząd PiS jest "odpowiedzią polityczną".

"PiS chce pokazać, że może takie decyzje podejmować, nawet jeśli one są trudne i nie do zaakceptowania i bolesne dla mieszkańców, to tutaj centralna władza pokazuje, że jest najmądrzejsza i może decydować przeciwko interesowi mieszkańców. To jest coś przykrego i smutnego, typowego dla tej polityki, dla polityki PiS" - dodał Schetyna.

Jest społeczny komitet ws MRG

Szef PO na Warmii i Mazurach Jacek Protas przypomniał, że Społeczny Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy wśród mieszkańców przygranicznych terenów pod petycją o przywrócenie tej formy przekraczania polsko-rosyjskiej granicy.

Podkreślił, że komitet poprosił szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beatę Kempę o wyznaczenie terminu, w którym zbierający podpisy pod petycją mogliby złożyć je w kancelarii premiera.

Protas dodał, że komitet liczy na to, że "zdrowy rozsądek zwycięży i zła decyzja dla naszego regionu, również dla Pomorza, i źle rokująca na współpracę między Polską a Rosją, będzie cofnięta".

Skutki zawieszenia małego ruchu granicznego

W środę wiceminister SWiA Sebastian Chwałek odnosząc się do pytań o ekonomiczne skutki zawieszenia MRG z Federacją Rosyjską powiedział, że w ramach małego ruchu granicznego Polacy więcej wydają na terenie Kaliningradu niż Rosjanie w Polsce.

Chwałek odpowiadał w Sejmie na pytanie Urszuli Pasławskiej (PSL), o to kiedy można spodziewać się wznowienia małego ruchu z Obwodem Kaliningradzkim i jakie przesłanki przemawiają za jego dalszym zawieszeniem.

Wiceminister przypominał, że decyzja o zawiedzeniu stosowania niektórych postanowień polsko-rosyjskiej umowy o małym ruchu granicznym została podjęta w okresie przygotowań do dwóch kluczowych wydarzeń o charakterze międzynarodowym - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Dodał, że działanie to przyczyniło się do ograniczenia możliwości przybycia do Polski osób niepożądanych

Chwałek poinformował, że według danych GUS, Służby Celnej i Straży Granicznej w 2015 r. na podstawie MRG do Polski przyjechało 1,3 mln Rosjan, a Polaków do Rosji - 3,1 mln. W pierwszym kwartale br. było to odpowiednio: 251 tys. i 651 tys. Wydatki Rosjan w Polsce, którzy przyjechali do naszego kraju w ramach MRG w 2015 r., wyniosły 286 mln zł, a Polaków w obwodzie kaliningradzkim - 400 mln zł. W pierwszym kwartale br. wydatki Rosjan w Polsce wyniosły 48 mln zł, a Polaków w obwodzie kaliningradzkim 82 mln zł.×
KOMENTARZE (1)

  • admin, 2016-09-17 16:53:39

    Każdy może zrobić wize mgr to poraszka limit mogli zrobić