PARTNER PORTALU
  • BGK

Mamy największą produkcję aktów prawnych od 1918 roku

  • MN    22 lutego 2017 - 11:19
Mamy największą produkcję aktów prawnych od 1918 roku
W 2016 r. średni czas prac nad ustawą wynosił jedynie 77 dni. (fot. Christian Schnettelker/Flickr)

• Polska pobiła nowy rekord produkcji prawa. Liczba stron maszynopisu aktów prawnych, które weszły w życie, sięgnęła w 2016 roku łącznie 31 906.

• To o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym roku 2015 – wynika z badania "Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" przeprowadzonego przez Grant Thornton.

• W badaniu wskazano, że jest to jednocześnie największa "produkcja" prawa od 1918 r.

• Autorzy punktują, że pośpiech przy tworzeniu prawa pomija lub znacznie ogranicza proces konsultacji społecznych.
Polski obywatel musiałby poświęcić każdego dnia średnio 4 godziny i 17 minut, aby zapoznać się ze wszystkimi zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 roku – wynika z badania. Zwrócono przy tym uwagę, że wówczas weszły nowe ustawy i rozporządzenia, liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu, a jedną stronę maszynopisu czyta się średnio dwie minuty. 

– Kiedy dwa lata temu - w lutym 2015 r. - inaugurowaliśmy nasz projekt, uzyskane wtedy wyniki wydały nam się niepokojące. Okazało się, że produkcja prawa w Polsce była wówczas najwyższa przynajmniej od 1918 r. W życie wchodziło niespełna 26 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń rocznie. Ta liczba była tak duża, że mieliśmy nadzieję, że produkcja prawa w Polsce osiągnęła już szczyt i sytuacja nie będzie się dalej pogarszać. Niestety, ta nadzieja okazała się nieuzasadniona – komentuje w raporcie Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton w Polsce.

Z analiz przeprowadzonych w badaniu wynika, że pośpiech w tworzeniu regulacji jest problemem, z którym Polska zmaga się od dawna. Jest to zjawisko systemowe, niezależne od bieżących trendów politycznych czy gospodarczych. Wszystkie rządy i kadencje parlamentu po 1989 r. stopniowo zwiększały skalę produkcji prawa.

Czytaj też: PiS przyznaje: Ustawa o ochronie przyrody zawiera luki

Jak czytamy, pośpiech przy tworzeniu prawa negatywnie odbija się na jakości przepisów, a w konsekwencji prowadzi do trudności ich zastosowania przez obywateli i firmy. System prawny staje się coraz mniej przejrzysty, a to naraża obywateli na ryzyko popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.

W 2016 roku najczęściej regulowane były kwestie prawno-sądowe, czyli np. przepisy związane z formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej czy sądownictwem gospodarczym. Drugą grupą pod względem produkcji stron maszynopisu były nowe przepisy regulujące kwestie infrastrukturalne tj. przepisy budowlane czy też związane z energetyką i transportem.

Czytaj też: Centralizacja VAT w gąszczu interpretacji

W badaniu wskazano też na inny problem, a mianowicie tempo produkcji prawa. W 2016 r. średni czas prac nad ustawą – od wpłynięcia projektu do sejmu do przekazania do podpisu prezydentowi – wynosił 77 dni. Nad nowymi ustawami pracuje się coraz szybciej i coraz mniej dokładnie. 

Przy pracy nad ustawami pomijane są konsultacje społeczne 

Według danych zebranych przez Grant Thornton, skraca się czas właściwie wszystkich etapów procesu legislacyjnego – pomijane lub przyspieszane są konsultacje społeczne i prace Sejmu w komisjach, coraz rzadziej Senat zgłasza poprawki do ustaw, a prezydent coraz krócej zapoznaje się z uchwalonymi ustawami i coraz szybciej składa na nich podpis. Autorzy raportu zwracają uwagę na częsty w polskiej praktyce parlamentarnej proceder skracania procesu legislacyjnego poprzez stosowanie tzw. poselskiej lub senackiej, a nie rządowej ścieżki zgłaszanych ustaw.

- W 2015 r. aż 41 proc. ustaw było procedowanych tą drogą. W obecnej kadencji nadal jest to dość często spotykany proceder, jednak zjawisko to zostało wyraźnie ograniczone - tą ścieżką przyjmowana jest co czwarta ustawa - czytamy w raporcie.

Grant Thornton to firma audytorsko-doradcza. Rok temu uruchomiła projekt badawczy "Barometr otoczenia prawnego w polskiej gospodarce".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.