Mamy nowe prawo o aktach stanu cywilnego

Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem - przewiduje przyjęta przez Sejm w piątek ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.
Mamy nowe prawo o aktach stanu cywilnego

Za uchwaleniem ustawy głosowało 295 posłów, 156 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prawo o aktach stanu cywilnego zastępuje ustawę pochodząca z 1986 r., która w ocenie wnioskodawców po wielu nowelizacjach nie spełnia już standardów przejrzystej legislacji i jest przestarzała.

Zgodnie z ustawą 1 stycznia 2015 r. rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Od tego momentu akty: urodzeń, małżeństw i zgonów mają być rejestrowane w systemie teleinformatycznym. Dzięki temu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w kraju będzie można otrzymać papierowy odpis aktu stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie jest przechowywany.

Poparcie Izby uzyskała poprawka wprowadzająca półroczny okres przejściowy, w którym samorządy będą mogły korzystać z dotychczasowych rozwiązań. Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli ktoś zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, kierownik urzędu tą drogą prześle mu dokument. Akty papierowe - w sytuacji np. dokonywania w nich zmian, żądania wydania odpisu z danego aktu - będą zamieniane na dokument elektroniczny. Docelowo rozwiązanie to ma ograniczyć obieg dokumentów papierowych.

Czytaj też:  W 2015 r. USC zostanie zinformatyzowany

W myśl ustawy, od 2015 r. pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Dotychczas było to możliwe po wykazaniu ważnych powodów. Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić.

Czytaj też:  Śluby w parku to już nie ekstrawagancja?

Ustawa pozwala na nadawanie dzieciom imion obcych, co szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Wątpliwości posłów PiS wzbudzało wprowadzane w ustawie zaświadczenia o stanie cywilnym. Według PiS wprowadzenie takich zaświadczeń umożliwia zawieranie przez polskich obywateli małżeństw jednopłciowych w państwach, w których jest to prawnie dopuszczalne.

Przedstawiciele MSW zapewniali jednak, że to co jest małżeństwem według prawa polskiego, reguluje konstytucja. Mówi ona, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny.

Zastrzeżenia do przepisów ma Kampania Przeciw Homofobii. Jej zdaniem wprowadzenie ich będzie prowadziło do przypadków odmawiania wydawania zaświadczeń o stanie cywilnym tym obywatelom Polski, którzy będą chcieli zawrzeć za granicą jednopłciowy związek partnerski lub małżeństwo.

We wniosku trzeba będzie wpisać informację o personaliach i płci przyszłego małżonka, co w ocenie kampanii narusza prawo do prywatności, poprzez zmuszenie do ujawnienia swojej orientacji seksualnej.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE