Mandat dla gminy za nadgodziny

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 09-04-2010
  • drukuj
Inspekcja pracy uważa, że gminy nie mogą dodatkowo wynagradzać urzędników za pracę po godzinach. Samorządy nie zamierzają zmieniać regulaminów i rezygnować z dodatków dla urzędników.

Gminy wciąż nie wiedzą, co mają robić, gdy ich pracownicy zostają w pracy po godzinach. Pat trwa od ponad roku. Mogą być karane za dodatkowe wynagradzanie podwładnych przez regionalne izby obrachunkowe. Z drugiej strony na brak rekompensat nie zgadza się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Teraz do sporu włączyła się Państwowa Inspekcja Pracy. Przekonuje ją argumentacja izb – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Inspekcja pracy uznała, że pracownikom samorządu nie należą się żadne ekstradodatki czy dłuższe wolne za nadgodziny i nie ma tutaj zastosowania kodeks pracy. Tym samym poparła stanowisko izb, które dodatkowo uważają, że gmina, która będzie płacić mandaty nakładane przez inspekcję i nie zastosuje się do zaleceń izb, będzie narażona na zarzut niegospodarności i naruszenia dyscypliny finansów.

Gminy, aby nie narazić się na kary, powinny zmienić regulaminy pracy i wynagradzania pracowników oraz uchylić przepisy o rekompensacie za dodatkową pracę, ale nie zamierzają tego robić, bo uznają, że stosują kodeks pracy.

Resort pracy z kolei uważa, że pracownik samorządowy, jak każdy inny, powinien za nadgodziny mieć zagwarantowane dodatkowe wynagrodzenie lub zwiększony wymiar czasu wolnego. Taką zasadę przewiduje Europejska Karta Społeczna, która obowiązuje Polskę. Wyjściem byłaby nowelizacja ustawy, ale resort spraw wewnętrznych na razie jej nie przewiduje – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Z opinii " Popeliny " dość jasno wynika, Że nigdy nie pełniła funkcji urzędnika.

Honesto, 2010-04-10 20:25:25 odpowiedz

Nie wszyscy urzędnicy sa leniwi

Wiktor, 2010-04-09 16:01:11 odpowiedz

Nie wszyscy urzędnicy sa leniwi

Wiktor, 2010-04-09 16:01:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU