PARTNER PORTALU
  • BGK

Mandat skazanego włodarza musi być wygaszony

  • PAP    18 lutego 2014 - 18:02
Mandat skazanego włodarza musi być wygaszony

- Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wezwał radnych Gostynina do podjęcia działań w celu wygaszenia mandatu burmistrza tego miasta Włodzimierza Ś., skazanego w styczniu prawomocnym wyrokiem za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.
W wydanym we wtorek komunikacie mazowiecki urząd wojewódzki przypomniał, że wygaśnięcie mandatu następuje wskutek utraty prawa wybieralności, które burmistrz Gostynina stracił w wyniku skazania za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Według mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, rada miasta Gostynina powinna najpóźniej w ciągu miesiąca od wydania prawomocnego wyroku, czyli do 17 lutego, "stwierdzić w drodze uchwały wygaśnięcie mandatu burmistrza".

"Ponieważ Rada nie wywiązała się z tego obowiązku, wojewoda mazowiecki wezwał organ samorządu do podjęcia stosownej uchwały. Rada ma na to 30 dni od daty otrzymania wezwania" - podkreślono w komunikacie.

Od ogłoszenia wyroku w sprawie Włodzimierza Ś. przewodnicząca Rady Miasta Gostynina Jolanta Syska-Szymczak nie zwołała sesji w sprawie wygaszenia mandatu burmistrza.

Czytaj też:  Sąd utrzymał wyrok wobec burmistrza Gostynina

Nie udało się skontaktować z burmistrzem Gostynina. W jego sekretariacie informowano, że Włodzimierz Ś. odbywa spotkanie, a następnie, że zakończył już pracę.

Z kolei w biurze obsługi Rady Miasta Gostynina poinformowano, że przewodnicząca rady Jolanta Syska-Szymczak "przebywa na wczasach".

Sąd Okręgowy w Płocku 17 stycznia utrzymał wyrok wobec burmistrza Gostynina Włodzimierza Ś., skazanego przez sąd pierwszej instancji za kierowanie autem po pijanemu na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Włodzimierz Ś. został zatrzymany 23 grudnia 2011 r. w miejscowości Legarda pod Gostyninem. Policja i straż pożarna wyłączyły wówczas z ruchu jeden pas drogi po tym, jak jeden z samochodów wjechał do rowu. Włodzimierz Ś. zignorował zakaz. Wtedy policjanci zatrzymali jego samochód.

Według opinii biegłego, sporządzonej na polecenie Prokuratury Rejonowej w Gostyninie, w chwili zatrzymania burmistrz miał we krwi 2,74 promila alkoholu.

Sąd Rejonowy w Gostyninie uznał w sierpniu 2013 r., że wyjaśnienia Włodzimierza Ś. oraz zeznania świadków obrony, opisujące m.in., że burmistrz był pasażerem, a nie kierowcą auta, były pełne niekonsekwencji i sprzeczności. W apelacji mecenas Piotr Kruszyński wnosił o uniewinnienie Włodzimierza Ś., ewentualnie o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Twierdził m.in., że sąd pierwszej instancji naruszył przepisy prawa procesowego, w sposób nieuzasadniony oddalając wnioski dowodowe obrony, co w efekcie miało skutkować błędnymi ustaleniami procesu.

Rozpatrując apelację Sąd Okręgowy w Płocku nie przyjął tej argumentacji. W jego ocenie wyrok sądu pierwszej instancji wobec burmistrza Gostynina był rozstrzygnięciem prawidłowym. "Sąd prawidłowo ocenił dowody, nie uchybił żadnym przepisom procedury karnej i na podstawie prawidłowo ocenionych dowodów poczynił pozbawione błędu ustalenia faktycznie, wskazujące, że oskarżony dopuścił się przestępstwa, kierował samochodem, znajdując się w stanie nietrzeźwości" - mówił wtedy sędzia Jacek Lisiak.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.