PARTNER PORTALU
 • BGK

Mandaty za psy bez smyczy w miastach bezprawne?

 • PAP/Rzeczpospolita    15 lipca 2014 - 07:30

Sejmowy Zespół Przyjaciół Zwierząt chce zniesienia mandatów dla właścicieli puszczających czworonogi luzem.
Jak pisze "Rzeczpospolita", ponadpartyjny Zespół skupiający 33 parlamentarzystów wkrótce wyśle pisma do komendanta głównego policji - by przeszkolił funkcjonariuszy z ustawy o ochronie zwierząt - i do wojewodów - by w trybie nadzoru doprowadzili do zmiany miejscowego prawa.

Teraz bowiem, gdy zwierzę jest wyprowadzane bez smyczy, a niekiedy bez kagańca, jego właścicielowi grozi nawet kilkusetzłotowa grzywna. Przewidują to lokalne regulaminy porządkowe obowiązujące np. w największych miastach w Polsce.

"Mandaty nakładane są niezgodnie z prawem" - zaznacza szef Zespołu, poseł PO Paweł Suski.

Jak wskazuje, zgodnie z ustawą zwierzę można bowiem spuścić ze smyczy w każdym miejscu, jeśli jest odpowiednio oznakowane, a właściciel pełni nad nim kontrolę. Można ukarać właściciela psa puszczonego luzem tylko, gdy te warunki nie są spełnione - dodaje Suski.

Poseł zastrzega, że jego celem nie jest doprowadzenie do puszczania swobodnie agresywnych psów, ale uniemożliwienie karania, gdy właściciele w pełni kontrolują zachowanie swych pupili.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Monia, 2015-03-20 22:16:04

  Trzeba się bać ludzi, a nie zwierząt, bo człowiek dla człowieka potrafi być bestia. Jak ktoś ma agresywnego psa to go pilnuje i trzyma na smyczy , bo nie chce problemów. A idiota znajdzie się nawet , gdy jest obowiązek smyczy , bo będzie swojego psa puszczal bez względu na przepis. Więc jaki jest se...ns żeby przez to normalne psy i ich właściciele cierpieli .  rozwiń
 • Miłośnik psów, 2014-10-19 09:41:56

  Do Agata: Mam nadzieję, że "wszelki wypadek" przydarzy się Tobie a nie jakiemuś dziecku. Właściciel dostanie mandat, A ty będziesz miała okazję zrobić sobie operację plastyczną nosa albo pośladka lub przekazać spadek
 • Wienio, 2014-07-26 18:00:21

  Trzeba uważać na ludzi atakujących psy. Są tacy paranoicy. Pies sobie idzie a ten uroi sobie że pies chce go atakować i go kopie.