PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapa Lubinusa wróciła do Szczecina

  • AT    27 stycznia 2012 - 12:12
Mapa Lubinusa wróciła do Szczecina

Województwo Zachodniopomorskie udzieliło dotacji celowej Zamkowi Książąt Pomorskich w Szczecinie z przeznaczeniem na zakup oryginalnej, wydanej w 1758 roku, Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego autorstwa Eilhardusa Lubinusa.
O szczegółach związanych z zakupem mapy i o samym zabytku - w czasie konferencji prasowej, która miała miejsce 26 stycznia br. - opowiadali marszałek województwa zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz (zabierz głos/oceń marszałka), wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta)- Barbara Igielska oraz rzeczoznawca dr Radosław Skrycki z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Dzisiejszy moment upublicznienia mapy, którą udało nam się zakupić, to kolejny krok w kierunku budowania wartości wokół Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Naszą aspiracją jest, aby to było jeszcze bardziej popularne wśród szczecinian miejsce; miejsce, które buduje dorobek kulturalny Szczecina, ale z drugiej strony nie zapominamy, że jest to wspaniały zabytek, który winien świadczyć o historii tych ziem, o historii rodu Gryfitów, którzy przez pięć wieków panowali w tym miejscu. Niewątpliwie jednym z elementów tej historii jest mapa, którą dziś prezentujemy, wykonana na zlecenie księcia Filipa II przez Lubinusa – mówił Geblewicz.

- To chyba pierwsza tak poważna i dokładna mapa Pomorza. Cieszymy się, ze udało nam się nabyć oryginał, tłoczony na oryginalnych płytach. Jest to prawdziwy unikat, ponieważ na rynku antykwarycznym od piętnastu lat nie pojawiła się żadna mapa Lubinusa. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że mapa jest dostępna, po szybkich konsultacjach z panią dyrektor Barbarą Igielską i jej współpracownikami, niemal natychmiast podjęliśmy decyzję, aby tą mapę nabyć, aby mogła uświetnić wnętrza Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – gratulował zakupu Olgierd Geblewicz - dodał.

Wicemarszałek Wojciech Drożdż również nie krył entuzjazmu.

- Mapa Lubinusa to kolejny detal naszej pomorskiej historii, świadczący o tym, że nasze ziemie były ziemiami istotnymi, zarówno pod względem sztuki, jak i pod względem rozwijanych talentów jej mieszkańców. Jest to, obok klejnotów pomorskich, bardzo istotny rarytas historyczny, tworzący tożsamość naszego regionu. Pokazuje on, że Szczecin był przez kilkaset lat ważnym i istotnym miastem na mapie Europy, a Księstwo Pomorskie funkcjonowało bardzo dobrze jako mecenas kultury, sztuki i nauki - mówił.

Dyrektor Barbara Igielska swoje wystąpienie rozpoczęła od podziękowań za pomoc w zakupie mapy.

- Chciałabym bardzo podziękować panom marszałkom i całemu Zarządowi Województwa Zachodniopomorskiego, bo to dzięki ich życzliwości, zrozumieniu i przede wszystkim wsparciu finansowemu, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, po prawie 400 latach, wróciła na swoje miejsce, na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – to przecież właśnie tutaj zapadła decyzja o jej stworzeniu. Dziś wspólnie możemy kontynuować wolę księcia Filipa, aby Zamek „służył muzeom i uprawianiu sztuk” - mówiła.

Ten zakup idealnie wpisuje się w nasze plany, związane z modernizacja Zamku, jako że zamierzamy stworzyć kilka wystaw stałych nawiązujących do historii Księstwa Pomorskiego. W najbliższym czasie myślimy o utworzeniu gabinetu imienia Lubinusa, gdzie będzie prezentowana nie tylko jego mapa, ale także film który pragniemy zrealizować, a który będzie opowiadał o Lubinusie, o mapie i o historii z nią związanej - dodała.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.