PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Sowa: Zmiany dot. RIO kamieniem milowym na drodze do obsadzania stanowisk partyjnymi kolegami

  • PAP/JS    6 kwietnia 2017 - 18:20
Marek Sowa: Zmiany dot. RIO kamieniem milowym na drodze do obsadzania stanowisk partyjnymi kolegami
Marek Sowa Fot. mat. prasowe

Projekt zmian w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do obsadzenia przez partyjnych kolegów stanowisk w organach kontroli - ocenił na konferencji prasowej poseł Nowoczesnej Marek Sowa.
• W czwartek (6 kwietnia) po południu Sejm zajął się pierwszym czytaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO.

• Z kolei zdaniem posła Nowoczesnej Marka Sowy prawdziwym powodem wprowadzania zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych jest chęć wpływania na funkcjonowanie samorządów.

Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w sprawach budżetowych.

W czwartek po południu Sejm zajął się pierwszym czytaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO. Projekt przewiduje m.in., że RIO kontrolować mają także osoby prawne, na które wpływ wywierają np. jednostki samorządu terytorialnego czy związki międzygminne.

Z kolei zdaniem posła Nowoczesnej Marka Sowy prawdziwym powodem wprowadzania zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych jest chęć wpływania na funkcjonowanie samorządów. Sowa oświadczył na konferencji w Sejmie, że projekt nowelizacji ustawy jest "kolejnym kamieniem milowym na drodze do obsadzenia stanowisk przez partyjnych kolegów w niezależnych organach kontroli".

"To nie jest sposób na poprawę efektywności działania samorządów terytorialnych" - oświadczył. "PiS po raz kolejny pokazuje, że skoro nie może wygrać wyborów w samorządach terytorialnych, to innymi drogami próbuje utrudniać życie samorządowcom" - dodał.

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany podczas czwartkowego briefingu w Sejmie o krytyczne stanowisko Nowoczesnej wobec projektowanych zmian w ustawie o RIO stwierdził:  "Kompetencje regionalnych izb obrachunkowych są dookreślone i w ustawie, i konstytucji, są zasady dookreślania i badania zgodności uchwał samorządów terytorialnych z właściwymi ustawami. I regionalne izby obrachunkowe na pewno będą według tych procedur działały" - oświadczył rzecznik rządu.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia

w sprawie m.in. siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji izb, czy liczby członków kolegium w każdej z nich. Ponadto - zgodnie z projektem - decyzja o odwołaniu prezesa izby będzie mogła mieć nadany przez premiera rygor natychmiastowej wykonalności, "o ile będzie istniało zagrożenie niewykonywania zadań w izbie lub gdy przyczyną odwołania było powtarzające się naruszenie prawa podczas wykonywania obowiązków bądź w ogóle uchylanie się od ich wykonania".

W projekcie wprowadzane są też zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Obecnie zgodnie z ustawą kandydata na prezesa wybiera w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi, które pozwalają zasiadać w kolegium; konkurs ogłaszany jest przez kolegium w ogólnopolskim dzienniku, a w skład komisji konkursowej wchodzi trzech członków kolegium. Wybranego w konkursie kandydata powołuje na funkcję prezesa RIO premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Natomiast zgodnie z projektem nowelizacji, kolegium izby nie będzie już uczestniczyć w procesie wyłaniania prezesa. Konkurs ma ogłaszać premier, który również ma powoływać komisję konkursową; w skład komisji ma wchodzić po jednym przedstawicielu: premiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra finansów, Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i strony samorządowej - wyznaczanym przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W projekcie nowelizacji określono też, że prezesem izby może zostać osoba, która spełnia określone w ustawie wymogi pozwalające na zasiadanie w kolegium izby, a ponadto posiada: znajomość obowiązujących przepisów prawa w zakresie działania izb; wiedzę prawną i ekonomiczną z zakresu finansów publicznych; kompetencje kierownicze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • B28, 2017-04-13 08:50:57

    Panie Sowa wymyśl pan coś sensownego jako kontrargument, a nie pitol pan głupot. Trochę dłużej od pana chodzę po tym świecie i wiem, że jak ktoś będzie chciał obsadzić jakieś stanowisko swoim faworytem to i tak znajdzie sposób, bez względu na to czy będzie działać obecna, czy też nowa ustawa. Oczywi...ście czym więcej kryteriów do spełnienia, tym trudniej obsadzić dane stanowisko osobom przypadkową , bez doświadczenia, przygotowania i kompetencji.  rozwiń