PARTNER PORTALU
 • BGK

Marek Wójcik, ZMP: Szybko powiemy premierowi „sprawdzam”

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    12 grudnia 2017 - 20:15
Marek Wójcik, ZMP: Szybko powiemy premierowi „sprawdzam”
Jak poważnie premier traktuje zapowiedzi współpracy z JST przekonamy się już bardzo szybko – mówi Marek Wójcik (fot.arch.)

W expose Mateusza Morawieckiego padło kilka poważnych deklaracji wspierania samorządów np. w budowaniu dróg czy tworzeniu regionalnych strategii. Szybko powiemy jednak premierowi „sprawdzam” – komentuje Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych.
Mateusz Morawiecki we wtorkowym (12 grudnia) expose zakreślił plany swojego rządu akcentując także kwestie ważne z punktu widzenia rozwoju samorządów.

– Całe wystąpienie miało dość ogólny charakter, jak to z expose bywa, ale Mateusz Morawiecki dość mocno, ostro zadeklarował chęć współpracy z samorządami i ich wspierania – komentuje dla serwisu Portalsamorzadowy.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Podkreśla jednak, że wyłaniający się z przemówienia obraz „krainy szczęśliwości” zakłócały obawy strony samorządowej, o to, jak deklaracje te będą realizowane w praktyce.

– Z pewnym zaskoczeniem słuchałem zapowiedzi o ograniczaniu roli państwa, biurokracji, że rządu ma być w pewnych kwestiach mniej, a więcej samorządu. Pan Morawiecki dużo mówił o rozbudowie sieci komunikacyjnej, akcentując drogi lokalne. Jak poważnie traktuje te zapowiedzi, przekonamy się już bardzo szybko – mówi Wójcik.

Jego zdaniem rząd powinien bowiem przywrócić kwotę 1,1 mld zł w Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

– Kwotę na tzw. schetynówki ograniczono do 800 mln zł, pieniądze zabrano samorządom. Oczekujemy więc po expose zmian w budżecie i przywrócenia pierwotnej kwoty, tym bardziej ze z punktu widzenia budżetu państwa to nie są olbrzymie pieniądze. Powiemy „sprawdzam” premierowi, to będzie twardy dowód na to, jak chce samorządy wspierać – argumentuje ekspert ZMP.

Wiele nadziei, ale i obaw, jego zdaniem, wzbudza także zapowiedź tworzenia regionalnych strategii odpowiedzialnego rozwoju.

- Rozumiem to jako zapowiedź rozmów i wspólnych ustaleń w samorządach wojewódzkich. Przypomnę, że województwa mają już przyjęte przez sejmiki swoje strategiczne projekty. Jeśli będą one podstawą do nowych regionalnych programów, to będzie to dobry kierunek. Jeśli zaś przyjedzie ktoś z centrali i będzie „majstrował” w lokalnych strategiach i próbował stworzyć coś konkurencyjnego dla obecnych programów, to na to zgody nie będzie - twierdzi Marek Wójcik.

Jak dodaje, kolejną okazją do sprawdzenia deklaracji premiera co do współpracy z samorządami będzie przebieg procesów legislacyjnych.

– Zobaczymy, jak będą przebiegały konsultacje, rozmowy na Komisji Wspólnej, czy coś się zmieni czy nadal mimo naszych merytorycznych argumentów walec legislacyjny posuwać się będzie do przodu – podkreśla nasz rozmówca.

Jak mówi, samorządowcy czekają teraz, czy ich poprawki do ustawy reprywatyzacyjnej będą wzięte pod uwagę. Chodzi o to, by stworzyć mechanizm zwrotu roszczeń poszkodowanym, który z jednej strony uszanuje prawo własności, ale z drugiej nie zrujnuje budżetu państwa i budżetów samorządów.

Marek Wójcik zwraca też uwagę na kwestie dotyczące służby zdrowia.

– Mateusz Morawiecki z jednej strony zapewnia poprawę systemu służby zdrowia, ale z drugiej daje mocno do zrozumienia, że koniec z „prywatą” . Nadchodzą ciężkie czasy dla prywatnych podmiotów w służbie zdrowia – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • apolityczny_samorząd, 2017-12-13 11:30:42

  Pan Marek Wójcik zapomniał dodać, że jest członkiem partii Nowoczesna.
 • szczery, 2017-12-13 10:08:10

  Jednej sprawy nie zauwazył p. Wójcik w przemówieniu Premiera Morawieckiego - odchudzenie administracji publicznej. Z 200 mld zł wydawane przez samorządy tylko niewielka część idzie na inwestycje a koszty osobowe to 85% wydatków. Zatem jest co zaoszczędzic poprzez likwidacje całych karłowarych gminek..., rojów urzedników miejskich, dotowanie bzdurnych inicjatyw czy działań i tym podobne.  rozwiń