PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Wójcik, ZMP: Szybko powiemy premierowi „sprawdzam”

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    12 grudnia 2017 - 20:15
Marek Wójcik, ZMP: Szybko powiemy premierowi „sprawdzam”
Jak poważnie premier traktuje zapowiedzi współpracy z JST przekonamy się już bardzo szybko – mówi Marek Wójcik (fot.arch.)

W expose Mateusza Morawieckiego padło kilka poważnych deklaracji wspierania samorządów np. w budowaniu dróg czy tworzeniu regionalnych strategii. Szybko powiemy jednak premierowi „sprawdzam” – komentuje Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych.
Mateusz Morawiecki we wtorkowym (12 grudnia) expose zakreślił plany swojego rządu akcentując także kwestie ważne z punktu widzenia rozwoju samorządów.

– Całe wystąpienie miało dość ogólny charakter, jak to z expose bywa, ale Mateusz Morawiecki dość mocno, ostro zadeklarował chęć współpracy z samorządami i ich wspierania – komentuje dla serwisu Portalsamorzadowy.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Podkreśla jednak, że wyłaniający się z przemówienia obraz „krainy szczęśliwości” zakłócały obawy strony samorządowej, o to, jak deklaracje te będą realizowane w praktyce.

– Z pewnym zaskoczeniem słuchałem zapowiedzi o ograniczaniu roli państwa, biurokracji, że rządu ma być w pewnych kwestiach mniej, a więcej samorządu. Pan Morawiecki dużo mówił o rozbudowie sieci komunikacyjnej, akcentując drogi lokalne. Jak poważnie traktuje te zapowiedzi, przekonamy się już bardzo szybko – mówi Wójcik.

Jego zdaniem rząd powinien bowiem przywrócić kwotę 1,1 mld zł w Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

– Kwotę na tzw. schetynówki ograniczono do 800 mln zł, pieniądze zabrano samorządom. Oczekujemy więc po expose zmian w budżecie i przywrócenia pierwotnej kwoty, tym bardziej ze z punktu widzenia budżetu państwa to nie są olbrzymie pieniądze. Powiemy „sprawdzam” premierowi, to będzie twardy dowód na to, jak chce samorządy wspierać – argumentuje ekspert ZMP.

Wiele nadziei, ale i obaw, jego zdaniem, wzbudza także zapowiedź tworzenia regionalnych strategii odpowiedzialnego rozwoju.

- Rozumiem to jako zapowiedź rozmów i wspólnych ustaleń w samorządach wojewódzkich. Przypomnę, że województwa mają już przyjęte przez sejmiki swoje strategiczne projekty. Jeśli będą one podstawą do nowych regionalnych programów, to będzie to dobry kierunek. Jeśli zaś przyjedzie ktoś z centrali i będzie „majstrował” w lokalnych strategiach i próbował stworzyć coś konkurencyjnego dla obecnych programów, to na to zgody nie będzie - twierdzi Marek Wójcik.

Jak dodaje, kolejną okazją do sprawdzenia deklaracji premiera co do współpracy z samorządami będzie przebieg procesów legislacyjnych.

– Zobaczymy, jak będą przebiegały konsultacje, rozmowy na Komisji Wspólnej, czy coś się zmieni czy nadal mimo naszych merytorycznych argumentów walec legislacyjny posuwać się będzie do przodu – podkreśla nasz rozmówca.

Jak mówi, samorządowcy czekają teraz, czy ich poprawki do ustawy reprywatyzacyjnej będą wzięte pod uwagę. Chodzi o to, by stworzyć mechanizm zwrotu roszczeń poszkodowanym, który z jednej strony uszanuje prawo własności, ale z drugiej nie zrujnuje budżetu państwa i budżetów samorządów.

Marek Wójcik zwraca też uwagę na kwestie dotyczące służby zdrowia.

– Mateusz Morawiecki z jednej strony zapewnia poprawę systemu służby zdrowia, ale z drugiej daje mocno do zrozumienia, że koniec z „prywatą” . Nadchodzą ciężkie czasy dla prywatnych podmiotów w służbie zdrowia – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • apolityczny_samorząd, 2017-12-13 11:30:42

    Pan Marek Wójcik zapomniał dodać, że jest członkiem partii Nowoczesna.
  • szczery, 2017-12-13 10:08:10

    Jednej sprawy nie zauwazył p. Wójcik w przemówieniu Premiera Morawieckiego - odchudzenie administracji publicznej. Z 200 mld zł wydawane przez samorządy tylko niewielka część idzie na inwestycje a koszty osobowe to 85% wydatków. Zatem jest co zaoszczędzic poprzez likwidacje całych karłowarych gminek..., rojów urzedników miejskich, dotowanie bzdurnych inicjatyw czy działań i tym podobne.  rozwiń