PARTNER PORTALU
 • BGK

Mariusz Orion Jędrysek: 2400 gmin zyska na Polskiej Agencji Geologicznej

 • Michał Wroński    7 marca 2018 - 07:00
Mariusz Orion Jędrysek: 2400 gmin zyska na Polskiej Agencji Geologicznej
Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i zarazem Główny Geolog Kraju. (fot. Ministerstwo Środowiska)

O konsekwencjach, jakie dla samorządów niesie ustawa o Polskiej Agencji Geologicznej, kontrowersjach związanych z podziałem opłaty eksploatacyjnej i zarzutach samorządowych korporacji wobec przedstawionych propozycji rozmawiamy z Mariuszem Orionem Jędryskiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa i Głównym Geologiem Kraju.
 • Regulacje te dotkną kilku najbogatszych w Unii Europejskiej gmin – mówi Mariusz Orion Jędrysek, odnosząc się do ewentualnego przejęcia przez PAG części wpływów z opłaty eksploatacyjnej z niektórych gmin górniczych. 
 • Główny Geolog Kraju argumentuje, że bogactwo gmin górniczych nie wynika z ich własnych inwestycji. Na poszukiwania geologiczne i budowę obiektów górniczych składali się wszyscy, także te do dziś najbiedniejsze gminy w Polsce. Może czas zwrócić ten dług.
 • Ponad 2400 gmin czeka na wsparcie finansowe i merytoryczne Państwowej Agencji Geologicznej – to one będą mogły być beneficjentami przesunięcia relatywnie nieznacznych środków od gmin najbogatszych – zwraca uwagę Mariusz Orion Jędrysek.

 

Dlaczego w projekcie ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej Agencji Geologicznej przyjęto akurat kwotę 500 złotych rocznie jako próg wysokości opłaty eksploatacyjnej na mieszkańca gminy, powyżej którego reszta opłaty przechodzi na rzecz PAG?

– Przyjęte rozwiązanie zostało zaprojektowane na podstawie analizy dochodów generowanych z tytułu opłaty eksploatacyjnej dla wszystkich samorządów uzyskujących dochód z tego tytułu (ok. 1400 jednostek samorządu terytorialnego) oraz skorelowania jej wysokości z innymi przychodami podatkowymi tychże samorządów. Planuje się ograniczenie dochodów wynikających wyłącznie z tytułu opłaty eksploatacyjnej. Opłata ta to zwykle kilka do kilkunastu procent ich budżetu, reszta (około 90 proc.) pochodzi z podatku od nieruchomości związanych z wydobyciem.

My ograniczamy tylko składową opłaty eksploatacyjnej i to wyłącznie tym gminom, których dochód roczny na mieszkańca w tym zakresie wyniósłby więcej niż 500 zł (dla poziomów wydobycia z 2016 r. jest to 15 gmin, a w poprzednich latach było to mniej niż 10 gmin), czyli zwykle tym, gdzie są najpotężniejsze kopalnie. Pozostałe gminy mają „kosmiczne” odległości do wejścia w ten próg – paradoksalnie każda gmina powinna do tego progu dążyć, bo to oznaczałoby, że należy do najbogatszych gmin w Unii Europejskiej. Z drugiej strony stawiamy dodatkową barierę, polegającą na tym, że ograniczenie z tego tytułu nie może być większe niż 10 procent przychodów.

Pamiętajmy, że regulacje te w praktyce dotkną kilku najbogatszych w Unii Europejskiej gmin i tylko w zakresie kilkuprocentowej porcji przychodów wynikających z opłaty eksploatacyjnej, a nie innych głównych przychodów, które mogą przecież rosnąć. Prowadzimy obecnie dodatkową analizę zmierzającą do oceny dodatkowego ograniczenia niekorzystnych skutków zmian dla gmin, które w największym stopniu odczułyby wprowadzenie tej regulacji (tam gdzie wpływ z opłat eksploatacyjnych stanowi kluczową część przychodów gminy).

Czytaj: Gminy górnicze stracą część opłaty eksploatacyjnej. Przez nową państwową agencję×
KOMENTARZE (5)

 • zaniepokojony, 2018-03-08 00:27:45

  Dziwna sprawa z tym PAG-iem. Niby ma zarządzać środkami i prowadzić rekultywacje za pieniądze z gmin górniczych. Tyle że rekultywacja to wg. obowiązującego od dawna prawa geologicznego i górniczego to obowiązek kopalń i innych inwestorów górniczych. Prawo nakłada na nich obowiązek utworzenia fundusz...u likwidacji zakładu górniczego. Z tego funduszu, po zaprzestaniu działalności kopalni, prowadzi się prace rekultywacyjne. Dlatego dziwne jest, że to niby PAG ma prowadzić rekultywacje i to za środki które normalnie trafiały do samorządów. Chyba tu jest jakieś drugie dno, zwłaszcza że prezes PAG jest wg. projektu ustawy praktycznie"nieusówalny".  rozwiń
 • ariman, 2018-03-07 11:39:20

  Do szał: Wszystkie "pislamskie" zmany, to nie bałagan ale Porządek i "nóż w plecy" łobuzom, złodziejom, oszustom i innym sukin-synom, którzy okradają Polskę i Polaków a do tego jeszcze biegają do Tuskolandu w Brukseli i paszkwilują p-ko PiS, co rykoszetem uderza nawet w tych Pola...ków, którzy uczciwie i spokojnie żyją i pracują na całym Świecie. Głupio napisałeś POkrętaczu.  rozwiń
 • reformator, 2018-03-07 09:23:18

  Dla 70 mln zł tyle zamian i bałaganu prawnego. A wystarczy zlikwidować 1200 karłowatych gmin i mamy 2-3 mld zł rocznie oszczędności. Proszę wyjaśnić po co gmina 2 tysiące mieszkańców z wójtami zastępcami i skarbnikami, jak to samo może robić tak grupa w gminie 25 tysięcznej?