PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek chce ustanowić nowe święto - Dzień Sejmu

  • PAP/AT    2 czerwca 2015 - 08:06
Marszałek chce ustanowić nowe święto - Dzień Sejmu
Odpowiednią uchwałę posłowie mają przyjąć na początku czerwca (Radosław Sikorski, fot.radeksikorski.pl)

1 lipca - w rocznicę zawarcia unii lubelskiej, tworzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów - marszałek Radosław Sikorski chce ogłosić Dniem Sejmu.
1 lipca 1569 r. Polska i Litwa zawarły unię lubelską, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Zdecydowały się mieć jednego monarchę, taką samą politykę zagraniczną i obronną, a przede wszystkim wspólny dwuizbowy Sejm. Dlatego w rocznicę tego wydarzenia marszałek Sikorski zamierza ustanowić Dzień Sejmu RP - informuje "Rzeczpospolita"..

Odpowiednią uchwałę posłowie mają przyjąć na początku czerwca. Po co nam kolejne święto? Zdaniem rzeczniczki marszałka Małgorzaty Ławrowskiej, parlamentaryzm wymaga promocji, podobnie jak np. służba dyplomatyczna. Święto tej drugiej obchodzone jest 16 listopada, w rocznicę wysłania przez Józefa Piłsudskiego w 1918 r. pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, która dotyczyła odrodzenia się Polski.

Tego dnia dyplomaci dostają odznaczenia, a budynek MSZ jest otwarty dla zwiedzających. Podobnie ma być w Dniu Sejmu RP. "Dla osób, które zechcą przyjść z rodzinami, będzie otwarty zarówno Sejm, jak i tereny zielone wokół niego. Przygotujemy sporo atrakcji oraz edukację na wesoło" - wyjaśnia Małgorzata Ławrowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • EWA, 2015-06-08 16:34:00

    tak kto? tu juz nawet nikt wiecej nie komentuje - bo wierzyc sie nie chce, zeby w takim kryzysie jeszcze imprezowac sie chcialo! zeby jeszcze byla to prawda ten powod dzisiaj to swietowania. wstydu nie ma.
  • Eterno Vagabundo, 2015-06-02 22:39:37

    Wolą WŁADZY, Naród Polski Wciąż musi świętować. Lecz kto wszystkie te imprezki Będzie finansować?