PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek dokłada się do strażackich wozów

  • AW    17 sierpnia 2012 - 12:24
Marszałek dokłada się do strażackich wozów

O 12 samochodów pożarniczych, 14 motopomp, 12 zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych, piły do betonu i stali, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe wzbogacą się strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z subregionu radomskiego.
Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko 900 tys. zł. Umowy w tej sprawie podpisali 16 sierpnia br. wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

Jak informuje urzad marszałkowski, w ogóle na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i ratownictwo drogowe, udało się wygospodarować w budżecie województwa 5 mln zł.

W roku bieżącym do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 348 wniosków z całego województwa. Tegorocznym priorytetem było zwiększenie mobilności mazowieckich jednostek strażackich. Dlatego w pierwszej kolejności brane były pod uwagę projekty dotyczące dofinansowania samochodów.

Ostatecznie, dzięki pomocy samorządu województwa w tym roku zakupionych zostanie aż 59 samochodów pożarniczych (30 średnich, 23 lekkie oraz 6 średnich używanych). Co ważne, dzięki tym zakupom, wiele jednostek OSP z Mazowsza będzie miało możliwość wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Pozostałe środki z budżetu województwa zostały przeznaczone na dofinansowanie sprzętu do ratownictwa drogowego i usuwania klęsk żywiołowych.W pierwszej kolejności brane były pod uwagę wnioski z gmin leżących przy dużych szlakach komunikacyjnych, które ubiegały się o sprzęt ratowniczy – np. dofinansowanie zestawów hydraulicznych, narzędzi ratowniczych, zestawów oświetleniowych czy namiotów pneumatycznych, służących do tworzenia jednostek dowodzenia w przypadku katastrofy. Następnym priorytetem był zakup sprzętu niezbędnego do usuwaniu skutków klęsk żywiołowych – taki jak motopompy, agregaty itp.

Nowy sprzęt powinien trafić do komend jeszcze w tym roku. Procedury przetargowe prowadzone będą przez gminy lub jednostki OSP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.