PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Dolnego Śląska w radzie nadzorczej miejskiej spółki

  • PAP    23 lutego 2015 - 20:45
Marszałek Dolnego Śląska w radzie nadzorczej miejskiej spółki
fot. umwd.dolnyslask.pl

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski (PO) wejdzie do rady nadzorczej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, którego głównym udziałowcem jest gmina Wrocław.
"To kolejny krok we współpracy miasta z województwem" - powiedział PAP prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia chce również, aby przedstawiciel urzędu marszałkowskiego wszedł do rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). To stanowisko miałby objąć członek zarządu województwa Jerzy Michalak (samorządowiec związany ze środowiskiem Dutkiewicza).

Dutkiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że wprowadzenie przedstawicieli zarządu województwa do miejskich spółek pozwoli na ścisłą współpracę pomiędzy województwem i miastem w rozwoju dwóch obszarów: badań i rozwoju oraz transportu zbiorowego.

"Przed nami rozwiązania strategiczne dotyczące podziału pieniędzy europejskich. W obecnym rozdaniu UE kładzie nacisk na projekty związane z innowacjami i transportem publicznym. Należy przy tym pamiętać, że duża część pieniędzy unijnych jest dystrybuowana przez urzędy marszałkowskie" - powiedział Dutkiewicz.

Prezydent zaznaczył przy tym, że miasto nie chce w ten sposób "wyciągnąć pieniędzy, kosztem innych obszarów i środowisk w województwie". "Chodzi jedynie o usprawnienie procedur w przypadku tych pieniędzy, które i tak trafią do Wrocławia" - mówił.

Dodał, że w przypadku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ chodzi o integracje miejskich i wojewódzkich projektów innowacyjnych. "One tak czy inaczej będą związane z Wrocławiem, ponieważ tu znajduje się centrum akademickie" - mówił.

Z kolei umieszczenie przedstawiciela zarządu województwa w MPK ułatwi - zdaniem Dutkiewicza - powiązania pomiędzy rozwojem kolei aglomeracyjnej (zadanie województwa) a rozwojem sieci komunikacji miejskiej w stolicy Dolnego Śląska.

Przed wyborami samorządowymi Dutkiewicz związał się koalicją z Platformą Obywatelską. Oba środowiska wystawiły wspólne listy do sejmiku województwa dolnośląskiego i Rady Miasta Wrocławia. Województwem rządzi koalicja PO-PSL.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2007 r. Tworzą go wrocławskie uczelnie wyższe i samorząd miasta. Obecnie w spółce 87 proc. udziałów ma gmina Wrocław, a pozostałe należą do Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Spółka ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pllo., 2015-02-24 20:33:47

    Patologia Proponuję powołać EIT++ a jak będzie mało nawet EIT+++ z RN powołanymi z najbardziej zaufanych ludzi. Przeciaż poza transportem zbiorowym wypada przebadać inne sfry aktywności zbiorowej społeczeństwa. Rzakłbym badaniom nie będzie końca i te plusy za nazwą to świetny pomysł. Można je mnożyć... w nieskończoność. PATOLOGIA!  rozwiń
  • Rzygać się chce..., 2015-02-23 21:09:03

    Idzie się już na całego - na przykład firma Qumak od platformy za 56 milionów już otwarcie zmienia nazwę na MIŚ... Teraz marszałek do Rady Nadzorczej spółki "nauka, innowacje i edukacja" - czyli rozszarpywanie sukna Rzeczpospolitej idzie na POtęgę...