PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek lubelski z absolutorium

  • PAP    24 czerwca 2013 - 23:05

Głosami koalicji PO-PSL Sejmik Województwa Lubelskiego udzielił w poniedziałek absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2012 r. Radni PiS głosowali przeciwko jego przyjęciu.
Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman (PSL) omawiając wykonanie budżetu powiedział, że wpływy w ubiegłym roku wyniosły 776,7 mln zł, a wydatki - 840,8 mln zł. Jak podkreślił korzystnie zrealizowane zostały dochody własne: wpływy z podatku PIT były wyższe o 2,5 mln zł niż w roku 2011, a z CIT - o 4,1 mln zł wyższe, co jest ewenementem w skali kraju i dobrze świadczy o gospodarce regionu.

Deficyt budżetu w wysokości 64,1 mln zł został sfinansowany kredytem. Ponad 15 proc. dochodów budżetu, czyli 117,9 mln zł stanowiły fundusze unijne. Było to o 44 mln zł mniej niż w roku poprzednim - jak zaznaczył Hetman - "stosownie do zaawansowania zadań współfinansowanych tymi środkami".

Dług województwa na koniec ubiegłego roku wyniósł 395,7 mln zł, co stanowi 50,2 proc. dochodów, przy dopuszczalnym prawem limicie wynoszącym 60 proc. Obsługa długu kosztowała 17,2 mln zł, czyli 2,2 proc. dochodów, przy limicie 15 proc. Województwo na koniec roku osiągnęło nadwyżkę operacyjną w wysokości 77,5 mln zł.

Strata szpitali wojewódzkich zmniejszyła się w roku ubiegłym do 13,4 mln zł, podczas gdy w 2011 r. wyniosła 55 mln zł.

Na inwestycje drogowe wydano 214 mln zł, na kolej - 56 mln zł. Melioracje pochłonęły 39 mln zł, budowa nowej siedziby urzędu marszałkowskiego - 8,8 mln zł, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego - 6,7 mln zł zaś Centrum Spotkania Kultur - 3,7 mln zł.

"Nasze województwo zmienia się na korzyść. Budżet - w trudnych warunkach - udało się zrealizować tak, jak należy" - powiedział Hetman.

Przewodniczący klubu PiS Andrzej Pruszkowski krytykował zarząd za to, że nie zdołał osiągnąć wskaźników budżetowych zaplanowanych w grudniu 2011 r. Dochody wyniosły 72,17 proc. planowanych pierwotnie zaś wydatki - 65,41 proc.

"Nie zrealizowano wielu obietnic budżetowych, co do deklarowanej skali oczekiwanych przez nas przedsięwzięć" - wytknął Pruszkowski. Jako przykłady podał m.in. opóźnienia na budowie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, przy modernizacji Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej, tworzeniu sieci szerokopasmowego internetu.

Odnosząc się do tych zarzutów Hetman powiedział dziennikarzom, że są one "trochę demagogiczne". "Inwestycje, których dysponentem jest zarząd województwa zostały zrealizowane w 98,2 proc. Zmienialiśmy budżet chociażby dlatego, że na inwestycjach drogowych uzyskaliśmy 30 mln zł oszczędności poprzetargowych" - powiedział marszałek.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 18 radnych, przeciw - 11, jedna osoba się wstrzymała. (PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.