PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek nie dołoży do lotniska w Radomiu

  • PAP    22 maja 2014 - 19:45
Marszałek nie dołoży do lotniska w Radomiu

Port lotniczy w Radomiu, który ma ruszyć w czerwcu, nie ma co liczyć ani na pieniądze z UE, ani na wsparcie ze strony zarządu województwa mazowieckiego; musi szukać prywatnego inwestora - powiedział w czwartek w Radomiu marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.
Struzik zaznaczył, że już w 2006 roku Komisja Europejska zapowiedziała, że udzieli wsparcia tylko jednemu lotnisku regionalnemu w woj. mazowieckim. Otrzymał je port lotniczy w Modlinie, chociaż zgłoszone były także lotniska w Radomiu, Sochaczewie i Mińsku Mazowieckim.

W ocenie marszałka woj. mazowieckiego, w kolejnych latach Radom także nie ma szans na pieniądze z UE. "Rozwijajmy to lotnisko, ale nie liczmy na mannę z nieba, że nagle UE zmieni zdanie czy zarząd województwa wyłoży tutaj publiczne pieniądze" - stwierdził Struzik. Według niego jedynym rozwiązaniem dla radomskiego portu lotniczego, by nie przynosił strat i mógł się rozwijać, jest znalezienie prywatnego inwestora.

W ub. tygodniu port lotniczy w Radomiu otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego. To najważniejszy dokument, który daje możliwość uruchomienia cywilnego portu lotniczego.

W czerwcu z radomskiego lotniska mają wystartować pierwsze samoloty czarterowe. Jako pierwsi polecą do Egiptu klienci biura podróży Alfa Star. Lotami z Radomia są też zainteresowane nowo powstałe czarterowe linie lotnicze 4You Airlines.

Władze zarządzającej lotniskiem spółki Port Lotniczy Radom planują kolejne inwestycje, m.in. budowę większej płyty postojowej, oświetlenia drogi startowej, a także wydłużenie jej o 500 m. Aby to realizować, spółka chce wyemitować obligacje. Trwają rozmowy na ten temat z bankiem.

Według prezesa spółki Port Lotniczy Radom Tomasza Siwaka innym sposobem na sfinansowanie inwestycji jest sukcesywne dokapitalizowanie przedsięwzięć przez gminę lub też znalezienie inwestora prywatnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • bo312, 2015-11-16 07:32:18

    Ludzie opanujcie się, kto utopi pieniądze w beznadziejnej inwestycji, to lotnisko nigdy nie będzie dochodowe, to lotnisko utopi Radom w długach, jedyne wyjście to zamknąć, zwolnić pracowników, ewentualnie uruchomić tam jakąś produkcję, no może znajdzie się jakiś biznesmen z pomysłem, dlaczego u nas ...jest tyle beznadziejnych idiotów którzy wydają bezmyślnie pieniądze podatników  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: