PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie idą z odsieczą PKP Przewozom Regionalnym

  • przegląd prasy/wnp.pl/RAF    9 listopada 2009 - 05:28
Marszałkowie idą z odsieczą PKP Przewozom Regionalnym

Samorządy chcą podpisywać umowy z PKP PR nawet na dziesięć lat, by uratować spółkę z kłopotów finansowych. Spółka ma 138 mln długów, tylko z ubiegłego roku. Dziś (9 listopada) w Warszawie z inicjatywy marszałka województwa łódzkiego odbędzie się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników PKP PR.
Jak napisała  "Gazeta Wyborcza" Konwent Marszałków zasugerował, że regiony powinny podpisywać umowy ramowe z PKP PR nawet na 10 lat. Umowy takie określają zasady współpracy, nowe inwestycje oraz wstępne kwoty jakimi samorządy wojewódzkie dofinansują PKP PR. Kolejowa spółka obsługująca  przewozy regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Od grudnia 2008 r. należy do samorządów. Dziennie około 3 tys. pociągów PKP PR przewozi ok. 200 tys. osób. Firma zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.

Wydłużenie terminu obowiązywania umów samorządów z Przewozami Regionalnymi ma pozwolić na przygotowanie stabilniejszego biznesplanu i pomóc spółce w zdobywaniu funduszy unijnych.

Marszałkowie województw chcą też, by rząd uregulował 138 mln zł zeszłorocznej straty spółki (za którą samorządy nie odpowiadają). W związku ze stratą w ubiegłym tygodniu rada nadzorcza zobowiązała zarząd PKP PR do przygotowania wniosku o upadłość z możliwością zawarcia ugody z wierzycielami.

Komornik zajął konta PKP Przewozy Regionalne już 12 października, żeby zabezpieczyć roszczenia PKP Intercity. Samorządowy przewoźnik jest winny swojemu wierzycielowi 89 mln zł, ponieważ nie przekazywał mu pieniędzy ze sprzedaży biletów na jego pociągi w swoich kasach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • gubernator, 2009-11-06 14:34:30

    Intercity to pejsy... Mogliby dać już spokój, przecież to PKP zrobiło te długi...
  • bialy krzyż, 2009-11-06 14:33:16

    Intercity to żydzi!