PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie nadal o janosikowym

  • pt    6 grudnia 2013 - 08:38
Marszałkowie nadal o janosikowym

Nie można zgodzić się na obciążanie 15 samorządów problemami jednego – mówi marszałek lubuskiego Ewa Polak,.
Podczas obram Konwentu Marszałków RP w Toruniu rozmawiano m.in. o reformie tzw. podatku janosikowego.

Marszałek lubuskiego Elżbieta Polak zwróciła uwagę na potrzebę zmian w strukturze dochodów samorządów, która nie podlegała modyfikacjom od początku reformy samorządowej.  - Nie możemy się zgodzić na metodę, niezgodną z terminami i przyjętymi zasadami obciążania 15 samorządów problemami jednego - powiedziała marszałek Polak.

Czytaj też: To nie koniec bitwy o janosikowe

Podkreśliła, że stanowisko 15 regionów w sprawie janosikowego nie jest skierowane przeciwko mazowieckiemu, ale przeciwko metodzie. - Mamy ustalone procedury w zakresie przygotowania budżetów. Z wielkim trudem zbilansowaliśmy nasze dochody i wydatki. Przyszły rok w moim regionie lubuskim będzie bardzo trudny. Ograniczyliśmy już bardzo wydatki. Nie będzie takiego strumienia pieniędzy unijnych, jak dotychczas.

W Lubuskiem w ramach RPO pozostało do zakontraktowania już tylko 12 mln zł.

- Dlatego nie możemy zgodzić się na taką metodę, tym bardziej, że mazowieckie dużo wcześniej zgłaszało swoje wnioski do budżetu państwa. Uważam, że należy niezwłocznie przystąpić do zmian w strukturze dochodów samorządów, która nie była zmieniania od początku reformy samorządowej. W regionie lubuskim połowę powierzchni zajmują lasy. Wolałabym, żeby w naszym budżecie zamiast janosikowego od mazowieckiego był to podatek od lasów - dodała marszałek Polak.

Podatek janosikowy to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa wprowadzona w 2003 roku, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Największym płatnikiem janosikowego jest Mazowsze. W związku z kłopotami finansowymi województwa, posłowie zdecydowali o zmniejszeniu kwoty podatku, które płaci Mazowieckie, co dla samorządów oznacza mniejsze wpływy do przyszłorocznych budżetów. W przyszłym tygodniu sprawą zajmie się Senat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.